Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Nanotechnologia w żeglarstwie.

Nanotechnologia w żeglarstwie.

18 maja, 2012

Ostatnimi czasy, nanotechnologia wchodzi przebojem do wielu dziedzin – czy zdobędzie także i rynek żeglarski? Zanim postaram się odpowiedzieć na to pytanie, wyjaśnię czym jest nanotechnologia i gdzie największa role może odegrać w budowie jachtów?

Otóż nano technika jest technologia pozwalająca budować i produkować struktury o wymiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Naukowcy manipulujac elementami na poziomie atomowym czy molekularnym mogą z powodzeniem uzyskać nowe materiały o nie znanych do tej pory właściwościach, Jest to poziom ktory pozwala na bardzo gruntowny i dokładny poziom konstrukcji struktury stricte wg potrzeb produktu, wg najdrobniejszych szczegółów które produkt powinien spełniać co jest szczególnie przydatne w marynistycznym świecie.
Idąc dalej w kierunku budowy jachtów docieramy do fundamentalnych budulców naszych jednostek, czyli :
tworzywa sztuczne – których struktura jest kontrolowana na poziomie pojedynczych cząsteczek – można w ten sposób uzyskiwać np. materiały o niespotykanych właściwościach mechanicznych.
włókna sztuczne – o bardzo precyzyjnej budowie molekularnej, które również posiadają niespotykane właściwości mechaniczne.
Krótko podsumowując – dzięki nano technologiom mamy już powoli dostęp do bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów, które pozwolą nam na budowę jeszcze sztywniejszych, lżejszych i szybszych jednostek.
Technologie te juz nie są kwestia jutra, a dziś. Zacznijmy od najbardziej popularnych produktów czyli farb. Nano technologia pozwala na zbudowanie surowców produktów, które daleko odbiegają od tych do których przywykliśmy. Tyle slow teorii – teraz kilka slow praktyki. Ostatnio testowałem farbę anty porostowa marki Safenanotech, szczyczacej się mocno zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi w dziedzinie nanotechniki. Faktycznie farba doskonale się rozprowadza, cechuje się duża wydajnością oraz cienkimi warstwami. Domyślam się ze wpływ na to maja małe cząsteczki z których zbudowany jest produkt. Co ciekawe, farba ta także wyśmienicie kryje ostre kształty – co w przypadku malowania takich powierzchni jak pletwy sterowe jest dość istotnym argumentem. Cieńsze warstwy, skutkują mniejszym zużyciem farby a co za tym idzie jest ekonomiczny produkt, a co za tym idzie także i ekologiczny. Z niecierpliwością będę obserwował powlokę z tej nano farby przez sezon – mam nadzieje wrażenie po sezonie będą takie same jak podczas malowania przed sezonem,
Nano technologia obecna jest już dziś w żywicach, środkach do zabezpieczenia i pielęgnacji jachtów.  Jednym słowem często zyskujemy możliwość utrzymania naszych wiekowych jednostek w ich pierwotnym blasku dzięki technice, która nie marzyła się ich pierwotnym konstruktorom i pomysłodawcom. Technologia jutra jest już dostępna. Ciekawe co jeszcze kryje technologiczny horyzont dla żeglarskiego świata?

Marcin Kledzik,
Jacht Klinika,www.jachtklinika.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin