Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Żeglowanie w Chorwacji – zalety!

Żeglowanie w Chorwacji – zalety!

1 Sty, 2018

Łatwo zwrócić uwagę że większość firm zajmujących się żeglarstwem za granicą oferuje głównie Chorwację jako kraj wakacyjny. Na pewno osoby nie związane z żeglarstwem zastanawiają się dlaczego akurat ten kraj, jakie są zalety pływania w tym państwie.

Zalet jest wiele, są te dla każdego, ale są przede wszystkim te dla Polaków. Kiedyś, zanim Chorwacja trafiła do Unii Europejskiej, główną jej zaletą dla nas była bliskość. Nie trzeba było korzystać z bardzo drogich wtedy lotów, można było drogę pokonać samochodem. Podróż z reguły trwała około 15-18 godzin samochodem. Co oznaczało że mając więcej niż jedną osobę kierującą, można było dostać się do Adriatyku bez potrzeby załatwiania sobie noclegu po drodze. Im bliżej aktualnego roku, tym drogi stawały się coraz lepsze i kilometry „zjadało się” jeszcze szybciej. Aktualnie do Chorwacji można dostać się tanimi lotami bezpośrednio z Polski, dlatego Adriatyk stał się dla nas jeszcze „bliższy” i właściwie tańszy niż wcześniej.

Kolejną zaletą dla nas, był brak potrzeby posługiwania się językiem obcym. Chorwacki jest językiem na tyle podobnym do Polskiego że śmiało można było się z każdym Chorwatem na miejscu dogadać, a gdy chodziło o zarobek dla nich, czyli Państwa powojennego, dogadanie się stawało się jeszcze łatwiejsze. Łatwo można przejść do kolejnej zalety, czyli właśnie życzliwości, uprzejmości i gościnności Chorwatów. To pozostało do dnia dzisiejszego, oczywiście coraz częściej można się również porozumieć w języku angielskim, często nawet w małych sklepach spożywczych. Zdarzają się też mniej uprzejmi Chorwaci chciwi na pieniądze, natomiast są to bardzo nieliczne osoby. Tak jak my, mają oni po prostu gościnność we krwi.

Aktualnie dużym plusem jest również sama telefonia komórkowa, wejście roamingu w UE sprawia że nie jesteśmy narażeni na tak duże koszty jak kiedyś.

Znamy już powody, dla których Chorwacja przyciąga turystów z Polski, przejdźmy teraz do samego żeglowania. Przede wszystkim największą zaletą jest niewątpliwie sezon, który zgrywa się dokładnie z naszym okresem wakacyjnym, dodatkowo dla chętnych można sezon rozpoczynać już śmiało na „majówkę”. Następnie same warunki są sprzyjające. Wody przybrzeżne Chorwacji są w większości bardzo łagodne, nie ma tutaj ostrych porywistych wiatrów oraz gigantycznych fal. Wiadomo, niekorzystne warunki mogą się zdarzyć, jak wszędzie, jednak przez większość sezonu jest to łagodny akwen. Zapaleni żeglarze szukający wyzwania mogą znaleźć coś dla siebie w okolicach końca września i października, chociaż i tu się zdarzają bardzo łagodne warunki.

Kolejnym czynnikiem korzystnym dla żeglarzy jest zaplecze Chorwackich portów. Z roku na rok przeprowadzane są kolejne remonty i inwestycje, a już jest bardzo dobrze jeśli chodzi o jakość i ilość portów. Praktycznie przy każdym ciut większym mieście są bardzo dobrze rozwinięte porty, z nowoczesnymi pomieszczeniami sanitarnymi, często nawet z dodatkowymi atrakcjami. Nie tylko większe miasta, również mniejsze miejscowości często odwiedzane przez turystów, mają bardzo dobre zaplecze. Tu można powtórzyć atut możliwości dogadania się nawet w języku polskim, no z małą pomocą gestykulacji, ale można. Firmy prowadzące rejsy i czartery często w portach znają wiele osób co pomaga przy ewentualnej rezerwacji miejsca na przyszłą noc.

Mnogość atrakcji jest kolejnym atutem. Mamy sporo miejsc zabytkowych, pomników przyrody jak wodospady, do których dopływamy rzeką, która jest do tego przystosowana oraz to co przyciąga wielu żeglarzy to piękne zatoczki, w których można się wykąpać, a nawet przenocować przy odpowiednim ustawieniu załogi i wacht.

Kolejną zaletą są bardzo dobrze sporządzone mapy, zarówno te w wersji klasycznej jak i elektroniczne. Mają dokładny spis głębokości wód oraz wysokości mostów. Dokładnie są również opisane  wszelkie szlaki wodne, latarnie na wypadek żeglowania nocnego oraz inne przydatne informacje jak porty itp.

Ostatnią chyba najważniejszą informacją jest dostępność rejsów i jachtów. Istnieje wiele firm, które oferują np. rejsy rodzinne, na których śmiało można popróbować sterowania jachtem oraz rejsy szkoleniowe, na których można zdobyć umiejętności i specjalne uprawnienia, dzięki którym będziemy mogli samodzielnie prowadzić jacht.

Tu przechodzimy do tematu czarteru, czyli wypożyczenia jachtu na własne potrzeby na określony okres czasu. To jest opcja, z której żeglarze z uprawnieniami najczęściej korzystają. Mogą popłynąć gdziekolwiek zechcą w zależności od własnych potrzeb, budżetu oraz warunków umowy takich jak okres czarteru. Jest to też korzystna opcja pod względem załogi, jeśli chcemy to możemy nawet samemu popłynąć w rejs. Wracając do samej Chorwacji można śmiało powiedzieć że firm czarterujących jachty oraz samych jachtów jest pełno, właściwie w każdym terminie, który nam przyjdzie do głowy mamy spory wybór.

Zarówno rejsy jak i czartery jachtów można zarezerwować w firmie Bosfor, jednocześnie uzyskując porady i wskazówki jeśli chodzi o samo żeglowanie w Chorwacji.

Marcin Nogaj

www.bosforrejsy.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin