Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Nowe kierunki czarterów

Nowe kierunki czarterów

2 Gru, 2017

Choć najpopularniejszym miejscem, w którym czarteruje się jachty wciąż jest Chorwacja, niektórzy szukają nowych wyzwań. I nowych akwenów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, nieustannie szukamy nowych partnerów i armatorów. W tym roku rozszerzyliśmy swoją ofertę o jachty w Omanie a na rok 2018 oferujemy czartery na Islandii i Tajwanie oraz w Hongkongu.

S zczególna popularnością cieszy się wśród polskich klientów Islandia. Nic dziwnego – to piękny kraj, pełen wciąż czynnych wulkanów i gorących źródeł. Pięknej, surowej przyrody i – co szczególnie ważne dla żeglarzy – dobrze rozwiniętej linii brzegowej i bajecznych fiordów. Islandczycy są szczególnie wyczuleni na bogactwo, jakim jest ich przyroda a co może dziwić racjonalnych Polaków – wierzą w elfy. I z ich powodu są w stanie nawet przełożyć trasę budowanej autostrady.

Wbrew pozorom Islandia nie jest krajem z bardzo niskimi temperaturami. Latem jest tam ok. 15 stopni a zimą – około zera. Sezon żeglarski jest jednak dość krótki i trwa od początku maja do połowy września. Dlatego też z rezerwacją nie warto czekać do ostatniej chwili. Do dyspozycji żeglarzy w ofercie są jachty Bavaria 50, Bavaria 42 i Bavaria 34.

Spragnieni cieplejszych klimatów i egzotyki mogą skorzystać z czarteru w okolicach Chin. Chodzi o Republikę Chińską, czyli Tajwan oraz Hongkong.

W Hongkongu czartery jachtów odbywają się z mariny Hebe Haven. Sam okręg składa z 234 wysp, z których największe to Lantau, Hongkong oraz Nanya Dao. W krajobrazie Hongkongu dominują pagórki, często ze stromymi zboczami. Najwyższym szczytem jest Tai Mo Shan, osiągający 958 m n.p.m. Niziny zajmują północno-zachodnią część półwyspu. Na całej powierzchni 1104 km² mniej niż 25% jest zajętych przez zabudowę. Resztę zajmują parki i rezerwaty przyrody. Klimat Hongkongu jest zwrotnikowy, monsunowy. W zimie jest zimno i sucho, latem gorąco i wilgotno, a jesienią ciepło, słonecznie i sucho. Sporadycznie występują tajfuny. Samo miasto Hongkong jest siedzibą wielu wielonarodowych organizacji, banków i firm a także centrum ruchu turystów, przyjeżdżających tu z całego świata głównie do sklepów wolnocłowych. W Hongkongu odbywają się liczne barwne święta i festiwale. Do najbardziej znanych należy chiński Nowy Rok, Święto Smoczych Łodzi, Święto Duchów, Święto Środka Jesieni, Qingmingjie czy zimowe przesilenie dnia z nocą.

A jeśli znudzi nam się głównie industrialny klimat Hongkongu, polecamy Tajwan. To miejsce z cudowną przyrodą, pięknymi jeziorami między malowniczymi górami, skalistym wybrzeżem oraz parkami narodowymi pełnymi niesamowitych skalnych formacji. Tajwan składa się z dużej wyspy zwanej Tajwanem i 21 przybrzeżnych wysp wchodzących w skład Archipelagu Peskadorów. Panuje tam stosunkowo ciepły klimat – zimą średnie temperatury wynoszą 15 °C (na południu temperatury dochodzą do 20 °C), latem jest gorąco i średnie temperatury wynoszą 28 – 30 °C. Jednocześnie Tajwan jest bardzo wilgotną i deszczową wyspą. Największe opady notuje się latem, podczas gdy zimy są suche i słoneczne. Charakterystyczną cechą klimatu są huragany, które w Azji są nazywane tajfunami. Okres występowania tajfunów przypada na koniec lata i początek jesieni. Tajwan rocznie nawiedza od trzech do czterech tajfunów.

Stolicą wyspy jest miasto Tajpej, które przyciąga miłośników sztuki orientalnej z całego świata. Warte odwiedzenia jest National Palace Museum, z wielkimi zbiorami sztuki chińskiej, ocalonymi z Zakazanego Miasta. W stolicy znajduje się także jeden z najsłynniejszych na świecie wieżowców, Taipei 101. Budynek wyglądem przypomina bambusową tyczkę i ma 101 pięter, a piętrowe windy wjeżdżają na górę z prędkością 60 km/h. Na 89 oraz 91 piętrze znajdują się platformy widokowe. Drapacz chmur posiada specjalną konstrukcję chroniącą przed trzęsieniami ziemi i tajfunami.

Bogactwem Tajwanu jest przyroda. Połowa obszaru Tajwanu pokryta jest lasem. Najpiękniejsza roślinność występuje w górach – wiecznie zielone drzewa, lasy bambusowe i palmy. Do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo miejsc należą Yangmingshan – park z licznymi źródłami siarczanowymi, jeziorami i rzekami (oddalony od Tajpej ok. 40 minut jazdy autobusem); Wulai z gorącymi źródłami i wodospadami oraz Sitou – leśny park rekreacyjny z bardzo bogatą roślinnością.

W czarterach jachtów ma znaczenie termin, w jakim wybieramy się w rejs. Tak jak w hotelarstwie – w najbardziej atrakcyjnych terminach oferty znikają bardzo szybko. Planując rejs w długi majowy weekend nie warto czekać z szukaniem łódki do kwietnia, bo możemy zostać z kwitkiem. Oferty na nowy sezon armatorzy tak naprawdę publikują od listopada, a za wczesne rezerwacje wielu z nich oferuje zniżki.

MONIKA FRENKIEL

WWW.CHARTERNAVIGATOR.PL

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin