Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Rejs czy czarter? Jakie są różnice?

Rejs czy czarter? Jakie są różnice?

2 Gru, 2017

Okres jesieni to czas kiedy firmy turystyczne zaczynają wystawiać swoje oferty na kolejny rok. Często wtedy poszukujemy miejsca na wakacje oraz sposobu wypoczynku. Kiedy już trafimy na strony związane z wodą, jachtami, żeglowaniem zaczynamy się zastanawiać czym różnią się rejsy od czarterów, na czym jedno i drugie polega oraz czy muszę mieć swoją zorganizowaną grupę żeby wyruszyć w rejs.

 

W dość dużym skrócie laikowi można wytłumaczyć to na przykładzie samochodu. Rejs jest czymś w rodzaju „taxi” natomiast czarter jest czymś w rodzaju wypożyczenia auta. To jest bardzo proste wytłumaczenie dające obraz tego z czym mamy do czynienia. Jednak przy wyborze oferty należy się zastanowić nad wieloma innymi aspektami, bo jednak nie jest to aż tak proste i oczywiste.

 

Zacznijmy od rejsu, to ta forma łatwiejsza do wytłumaczenia, zawierająca mniej opcji rozbudowania i przejrzystsze zasady. Otóż do rejsu możemy przystąpić nie mając żadnej zorganizowanej ekipy, możemy być kompletnie zieloni w dziedzinie żeglarstwa i miejsca, do którego jedziemy. Rejsy to zorganizowane wycieczki, z reguły trasa jest ustalona odgórnie z możliwością elastycznego podejścia, przy odpowiednim zgraniu się uczestników. To co najważniejsze i o co najczęściej osoby pytają, to fakt że na rejs możemy jechać sami! Tutaj wykupuje się typowo miejsce za osobę, nie musimy się zatem martwić o to czy ktoś będzie chciał z nami pojechać. Na każdym rejsie obecny jest tzw. Skipper, czyli osoba z odpowiednimi uprawnieniami oraz szkoleniami, znająca akwen i będąca odpowiedzialna za jacht. Jest to swego rodzaju przewodnik i organizator na miejscu. Dochodzi jedynie kwesta dodatkowych pieniędzy, nie zawartych w opłacie za osobę. Jest to zazwyczaj wpłacenie określonej sumy na miejscu do kasy jachtowej. Wrzuca je każdy uczestnik rejsu i służą one płaceniu za opłaty portowe, za zużyte paliwo itp. Kwota ta może ulegać zmianie i być zwracana w zależności od tego ile na rejsie śpi się w portach, ile w zatokach, ile pływa się na samym silniku itd.

 

Druga opcja, bardziej zaawansowana to czarter. Tutaj tak jak wcześniej zostało opisane jest to swego rodzaju wynajem jachtu. Przede wszystkim polega to na tym że cały jacht ma się dla siebie i w zależności od dogadania się z firmą czarterującą należy mieć odpowiednie uprawnienia lub wynająć Skippera, co często jest oferowane przez tę samą firmę. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Z reguły czarteruje się jachty na okres pełnego tygodnia lub jego wielokrotność. Opcja ta, od rejsu, różni się tym że jacht jest cały dla nas i to my decydujemy gdzie będziemy pływać, jaką trasę pokonamy czy z kim będziemy pływać. Najczęściej tę opcję wybierają osoby z własną grupą znajomych czy rodziny, lub osoby po prostu nie chcące mieć na rejsie nikogo więcej niż osoby wybrane przez siebie. Pod względem finansowym czarter różni się od rejsu głównie tym że płaci się za cały jacht, a nie za osobę. Tak samo jak w przypadku wynajmu samochodu tutaj również płacimy kaucję, na poczet ewentualnych szkód, zatem na naszej głowie jest również dbanie o jacht w trakcie tygodnia. Pozostałe koszty związane są już typowo z naszym użytkowaniem oraz opcjami przez nas wybranymi jak chociażby wspomniane wynajęcie Skippera na nasz rejs. Jacht oczywiście należy oddać w z taką samą ilością paliwa oraz w takim samym stanie technicznym. Wszelkie opłaty portowe lub też ich brak są na naszej głowie.

 

Jak widać zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje olbrzymie plusy i minusy. Rejs to tańsza opcja dla pojedynczej osoby lub małej grupy osób (np. 4 osobowa rodzina), natomiast czarter to przede wszystkim opcja dla grup zorganizowanych lub osób będących w stanie wydać odrobinę więcej na wakacje żeby spędzić je tylko z gronem osób wybranych przez siebie podczas całego tygodnia. Oczywiście dochodzą również inne czynniki, ale myślę że na wszystkie pytania można już sobie odpowiedzieć samemu. Zarówno rejsy jak i czartery dostępne są w ofercie na rok 2018 w Bosforze, gdzie bardzo chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze konkretnej opcji wypoczynku.

 

Marcin Nogaj

www.bosforrejsy.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin