Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Rejs po Zatoce Sarońskiej – co można zwiedzić

Rejs po Zatoce Sarońskiej – co można zwiedzić

1 Paź, 2017

Degustacja produktów z pistacjami trwa do północy

Na wyspie nie brakuje plantacji winogron, oliwek, fig i migdałów. Znane są także wyroby ceramiczne z tutejszej czerwonej glinki. Każdego roku na wyspie mają miejsce różne wydarzenia kulturalne, szczególnie latem, gdy odbywają się liczne koncerty, festiwale i wystawy.

Co warto zobaczyć:

 1. Port Aegina, pierwsza stolica niepodległej Grecji w latach 1828-1829. Siedziba pierwszego gubernatora Ioannisa Kapodistriasa, który sprawił, że w tym krótkim czasie na wyspie zaistniały szkoły, prasa i szeroko rozumiana kultura. Wówczas właśnie powstały wspaniałe domy w stylu neoklasycznym przy promenadzie i sąsiadujących z nią ulicach, które do dziś możemy podziwiać. Właśnie tam znajduje się charakterystyczna, czerwona Wieża Markellosa (z 1802 r.) znana jako „Pałac Barbayannis” w czasie, gdy urzędował w niej gubernator Kapodistrias.

 

 1. Przylądek Kolona – miejsce prehistorycznej osady z III. tysiącelcia p.n.e. i późniejszego sanktuarium wokół świątyni Apollina (520 r. p.n.e.) z pojedynczą stojącą jeszcze kolumną. Znajduje się tu również najstarsze w Grecji Muzeum Archeologiczne założone przez Kapodistriasa.
 2. Na przylądku Livadhia (północno -zachodni kraniec wyspy) znajduje się dom Nikosa Kazantzakisa, autora znanej na cały świat powieści „Grek Zorba”.
 3. Paleochora – stolica wyspy od IX. do początku XIX. wieku. Na stromym wzgórzu w sąsiedztwie kościoła i klasztoru Agios Nektarios jeszcze dwa stulecia temu wznosiło się ok. 800 kamiennych domów i 365 kościołów (podobno 1 na każdy dzień). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkadziesiąt domów i 33 kościoły, z których tylko 5 zostało do tej pory odrestaurowane. W niektórych kościołach, m.in. Agios Georgios i Agios Dionisiou, wciąż można zobaczyć freski w imponująco dobrym stanie.
 4. Zachowana w bardzo dobrym stanie świątynia Afaia z 480 r. p.n.e. (starsza od ateńskiego Partenonu o ok. 60 lat) w stylu doryckim, wzniesiona na szczycie wzgórza wśród lasów piniowych w miejscu świątyni Bogini Matki Demeter (ok. XIV w. p.n.e.).
 1. Klasztor Aghios Nektarios wzniesiony w 1904r., gdzie znajduje się grób św.Nektariusza oraz cudowne źródło – cel wielu pielgrzymek.
 1. Wioska rybacka Perdika na południowo-zachodnim krańcu wyspy była niegdyś kryjówką tureckiego pirata Barbarossy (ok.1537 r.). Dziś, zdaniem stałych bywalców, jest najlepszym miejscem na Aeginie, by skosztować wyśmienicie przyrządzanych świeżych ryb.
 1. Camera obscura w porcie Perdika to niski, cylindryczny budynek o średnicy 7 metrów, który posiada 12 otworów we wszystkich kierunkach. Przez te niewielkie otwory wpada jasne światło do ciemnego wnętrza odbijając 12 odwróconych obrazów na okrągłym, wpół przezroczystym ekranie zwisającym z sufitu i dając tym samym panoramę 360 °świata zewnętrznego. To jedyna taka budowla na świecie.

 

Wyspa Poros

Wyspa Poros leży tylko 23 Mile na południe od Aten. Jej stolicą jest miasto portowe o tej samej nazwie, jak to często bywa na wsypach greckich. Stolica jest jedynym portem na wyspie, ale oprócz niej jest jeszcze kilka wiosek, do których łatwo dotrzeć dzięki zaskakująco dobrze rozbudowanej sieci dróg.

W okresie kultury mykeńskiej (1400-1100 r. p.n.e.) Kalavria (większa z wysp) była potężną i ważną bazą morską. Później również była liczącym się ośrodkiem politycznym – w  VII. wieku p.n.e została siedzibą Ligi Kalaurii. Podobnie jak inne wyspy Zatoki Sarońskiej również wyspa Poros przeżyła najazd Persów w V. wieku p.n.e., Wojny Peloponeskie, panowanie Imperium Aleksandra Wielkiego, najazd Egipcjan, a później Imperium Rzymskiego. Poza tym nie oszczędzali wyspy piraci, zwłaszcza w czasie okupacji weneckiej i tureckiej. Jednak przez wszystkie te wieki ciemiężenia wyspy Poros nadal było najpotężniejszym portem w regionie. W tym czasie mieszkało tu około 15 tys. mieszkańców (dziś niecałe 4 tys.), co czyniło go również jednym z największych miast w Grecji.

W okresie panowania Imperium Osmańskiego (od 1715 r.) żegluga i handel morski wyspy zaczęły poupadać, a na czoło wyszły floty innych Wysp Argosarońskich – Hydry i Spetses, które odznaczyły się w wielu bitwach z tureckim najeźdźcą.

Wkrótce jednak wyspa Poros odzyskała swoje znaczenie podczas walk niepodległościowych w 1821 r. Często była miejscem spotkań greckich przywódców rewolucyjnych, a po odzyskaniu niepodległości we wrześniu 1828 r. ambasadorowie Anglii, Francji i Rosji spotkali się tu z Ioannisem Kapodistriasem (pierwszym gubernatorem wolnej Grecji) w celu określenia granic przyszłego państwa greckiego.

Co warto zobaczyć:

 • Port Poros – przepiękne, neoklasyczne domy o pastelowych fasadach „wspinające” się po zboczu wzgórza i charakterystyczna wieża zegarowa na jego szczycie wzniesiona w 1927 roku.
 • Muzeum Archeologiczne w Poros, które zebrało wiele ciekawych znalezisk z czasów starożytnych, m.in. z terenu sanktuarium Posejdona.
 • Budynek Greckiej Akademii Marynarki Wojennej założony w trakcie wojny o niepodległość Grecji w 1827 r.
 • Ruiny sanktuarium Posejdona z 520 r. p.n.e. w północnej części wyspy. Główną budowlą sanktuarium była świątynia w stylu doryckim o wymiarach 27,5 x 14,5 m – sześć kolumn na dwóch krótszych bokach i dwanaście na dłuższych bokach. To właśnie tutaj Demostenes, słynny mówca, uciekając przed macedońskim gubernatorem Antipatrosem popełnił samobójstwo (w 322 r.) wypijając popularną w tamtych czasach truciznę – sok z cykuty.
 • Klasztor Zoodochou Pigis (ok. 4 km od centrum miasta ponad zatoką Monastery Bay) wzniesiony w latach 1713-1734 przez metropolitę Aten, Iakovosa II. Legenda mówi, że cierpiał on na kamicę póki nie napił się wody z naturalnego źródła. Niektórzy nawet dziś wierzą, że to źródło znajdujące się w sąsiedztwie klasztoru ma moc uzdrawiającą.
 • XIX-wieczna Rosyjska Baza Marynarki Wojennej na przeciwko malowniczej wysepki Daskaleio.
 • Ruiny fortu Bourtzi na wyspie na południowy- wschód od portu Poros. Warownię zbudowano na ruinach kościoła św. Konstantyna w 1828 r.

Wyspa Poros na przestrzeni dziejów gościła na dłuższy czas wiele osobistości i wybitnych twórców, m.in. Alexandrosa Koryzisa (1885-1941) premiera Grecji, Minosa Kyriakou (1938- ) greckiego biznesmena i miliardera, noblistę Jorgosa Seferisa oraz Henrego Millera (1891-1980) amerykańskiego pisarza, który pisał o Poros w „The Colossus of Maroussi”, uważanej za jego najlepszą powieść.

Informacje zaczerpnięte z przewodnika żeglarskiego „Żegluj i odkrywaj Grecję – przewodnik żeglarski po wyspach i wybrzeżu Grecji, Zeszyt 1. Zatoka Sarońska, Zatoka Argolidzka, Peloponez wschodni” wydanego w 2016r. przez Stowarzyszenie Y.C.Sail Away.

ANETA RAJ

PREZES STOWARZYSZENIA Y.C. SAIL AWAY

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin