Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Żeglowanie na katamaranie cz. II

Żeglowanie na katamaranie cz. II

4 Kwi, 2017

Żeglowanie na katamaranie ma wiele zalet. Wiedzą o tym firmy czarterowe, które coraz częściej posiadają je swojej ofercie. Usługa żeglowania na katamaranie dostępna jest również u niektórych touroperatorów, którzy rozwijając firmy inwestują w nowe jednostki.

W poprzednim artykule zostały opisane najważniejsze plusy żeglowania na katamaranie. Teraz przyjrzymy się jeszcze kilku aspektom, poruszając także temat kompetencji kapitanów.

Wielka mesa i nie tylko

Katamaran oznacza większą powierzchnię użytkową niż typowy jacht. Oczywiście jest tak
w przypadku tych mierzących przynajmniej 11-12 metrów długości. Wówczas katamaran ma prawdziwą przewagę. Przestronne są nie tylko kabiny, ale i  mesa,  która w takich przypadkach przypomina „salon”. Powierzchnia użytkowa na katamaranie jest wyraźnie większa z uwagi na stałą szerokość na całej jego długości. Oznacza to łatwiejszą obsługę jachtu oraz więcej miejsca do zabawy, odpoczynku czy opalania.

Na jachcie, by dostać się do mesy z pokładu należy użyć schodów. Na katamaranie do kokpitu przejdziemy prosto z mesy, dzięki czemu szybciej i łatwiej można pokonać odległość między jednym, a drugim.  Wysoki komfort poruszania się po katamaranie to wielki plus dla dzieci, osób starszych lub mających pewne dolegliwości zdrowotne, które utrudniają im poruszanie. Taka konstrukcja jachtu zapewnia wygodną możliwość pływania. Znaczna przestrzeń przekłada się również na większą prywatność. Na katamaranie jest wiele miejsc, w których można odciąć się od innych i przebywać w samotności. Prywatności sprzyja także to, iż do każdej kabiny przynależy łazienka. Osobom towarzyskim i spragnionym kontaktu z innymi polecamy przebywanie m.in. na siatce na dziobie, która sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Katamaran oznacza niezatapialność. Dobrze zbudowana jednostka nawet po wywróceniu wcale nie idzie na dno. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dopasowanemu balastowi, który uniemożliwia zatonięcie. Jeśli jednostka zostanie przewrócona (co jest naprawdę bardzo mało prawdopodobne), załoga wyjściem awaryjnym swobodnie może wydostać się na pokład i tam czekać na pomoc.

Czy są minusy żeglowania?

Mimo bardzo licznych plusów, żeglowanie na katamaranie ma też kilka minusów. Jednym z nich jest cena. Koszt rejsu dla jednej osoby czy całego czarteru jest znacznie wyższy, niż w przypadku jachtów jednokadłubowych. Za różnicą w cenie idzie jednak wyższy komfort. W miejscu tym należy wspomnieć, że cena waha się w zależności od akwenu, terminu rejsu, ewentualnych promocji. Katamaran jest dwa razy większy niż typowy jacht.  Przez co zajmuje więcej miejsca w marinach. Przekłada się to na wyższą cenę za opłaty portowe. W niektórych marinach wymagane jest też zgłaszanie swojego przybycia z wyprzedzeniem i tzw. rezerwacja miejsca.

Spokojne żeglowanie tylko z doświadczonym kapitanem

Spokojne pływanie na katamaranie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Fachowe podejście ze strony skippera gwarantuje bezpieczeństwo i spokojny wypoczynek. Choć prowadzenie tego jachtu nie różni się aż tak bardzo od żeglowania klasycznego, zachowanie jednostki może niekiedy zaskoczyć niedoświadczonego kapitana. Sporego doświadczenia wymaga też stawanie w bardzo ciasnych marinach przy dużym wietrze. Kwalifikacje kapitana mają zatem wielkie znaczenie. Warto im się przyjrzeć przed złożeniem rezerwacji na rejs.

Paulina Wasiluk

www.bosforrejsy.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin