Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Agent czy system rezerwacyjny? Pomoc przy czarterze

Agent czy system rezerwacyjny? Pomoc przy czarterze

1 Sty, 2017

Często spotykamy się ze zdaniem, że agencje pomagające czarterować jachty są niepotrzebne. Że wszystko można zrobić samemu, posługując się ewentualnie systemem rezerwacyjnym. Często towarzyszy temu opinia, że korzystanie z usług agenta podraża cenę czarteru. Dziś więc postaramy się pokazać plusy i minusy korzystania zarówno z agenta, jak i systemu rezerwacyjnego.

Przede wszystkim pamiętajmy, że ewentualna sugestia jachtu czy armatora, które zaproponuje nam agent to jego subiektywna ocena tego, co według niego najlepiej spełni nasze oczekiwania. Jednak podobnie jest, jeśli korzystamy z systemu rezerwacyjnego. Nigdy nie mamy pewności czy to, co znajdziemy w opisie jachtu to prawda czy nie.

Dobry i działający fair armator zaoferuje zarówno bezpośredniemu klientowi jak i agentowi (dotyczy to także systemów rezerwacyjnych) tę samą cenę. Od tej ceny agent (także ten komputerowy czyli system) dostaje prowizję – czyli to armator a nie klient „płaci” za pośrednictwo agentowi. Agent może zastosować zniżkę  –  system do rezerwacji także może mieć już z automatu wprowadzony rabat. Także i jeden i drugi ma taki sam poziom cenowy, w którym czarter tego jachtu mu się nie opłaca (nic na tym nie zarobi). Oczywiście „zły” agent czy „zły” system może jeszcze doliczyć do ceny czarteru swoją marżę i zarobić na tym więcej.

Dobry agent posiada wiedzą na temat jachtów, armatorów, skąd lepiej wyczarterować jacht itd. itd. Działa cały czas w branży. Czy nasza wiedza na temat armatorów z danego regionu jest taka sama jak agenta? Raczej jest to niemożliwe… chyba, że ktoś jest rezydentem w tym regionie i tam mieszka. Jeśli nie, lepiej zrezygnować z samodzielnego wyszukiwania jachtu w systemie rezerwacyjnym.

„Dobry” agent ma dostęp zarówno do systemów rezerwacyjnych jak i armatorów, którzy nie są w systemach rezerwacyjnych lub mają swoje „niszowe” programy. Jaki by to nie był system rezerwacyjny to ma on w swojej ofercie tylu armatorów do jakich dostęp ma agent. Tym samym, jeśli znajdziemy w jakimś systemie rezerwacyjnym jacht, pamiętajmy, że gdzieś może być inny system, który ma podobny jacht w lepszej cenie od innego armatora. Można oczywiście samodzielnie szukać w internecie dobrych ofert, ale zawsze można wysłać maila czy zadzwonić do agenta czy nie ma tego jachtu w lepszej cenie lub podobnego jachtu u innego armatora. W tej sytuacji oszczędzamy czas. Oczywiście jest część firm  – takie zwyczaje zazwyczaj stosują mniejsze przedsiębiorstwa, właściciele np. 1-2 jachtów – które nie stosują się do ogólnoprzyjętych zasad współpracy (tj. że agent i klient dostają taką samą cenę) i oferują bezpośrednim klientom nieco lepsze ceny. Jeśli znamy takiego armatora i mu ufamy – nie ma wtedy powodów do korzystania z usług agenta. Jeśli nie jest to ktoś sprawdzony wiąże się to z ryzykiem. Dodatkowo agent ma zawsze większe pole do negocjacji z armatorami. Także z racji posiadania wiedzy na temat innych firm w regionie. Jeśli 2-3 armatorów w regionie ma podobne jednostki, to łatwiej agentowi negocjować cenę jeśli armator wie, że nie tylko on jeden jest w grze do czarteru jachtu.

Agent pomaga w załatwieniu formalności. Przeprowadza klienta przez cały proces rezerwacji, minimalizuje nieporozumienia językowe przy kontakcie pomiędzy klientem a zagranicznym armatorem. Jest jakby dodatkowym gwarantem w transakcji. Agentowi zależy aby klient był zadowolony i wrócił za rok.

Podsumowując – system rezerwacyjny jest bardzo przydatnym narzędziem jeśli chcemy na spokojnie porównać, wybrać czy znaleźć jacht, który nas interesuje. Agent robiąc ofertę wybiera ją subiektywnie oraz przedstawi wycinek tego, co może system (inaczej jego oferta nie byłaby czytelna). Pytanie czy nie lepiej wybrać interesujący jacht w systemach rezerwacyjnych i skontaktować się z agentem w sprawie dalszej rezerwacji/czarteru (lepszej ceny, doradztwa itd. itd.)? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Monika Frenkiel

www.charternavigator.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin