Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Regaty Northman-Cup

Regaty Northman-Cup

1 Wrz, 2016

Regaty Northman-Cup narodziły się z inicjatywy dyrekcji Stoczni Jachtowej Northman oraz środowiska żeglarskiego skupionego wokół poczytnego forum internetowego – SailForum.pl

Pierwsze regaty odbyły się 16-18 października 2009 roku na akwenie jeziora Mamry. Wówczas stocznia Northman udostępniła forowiczom SailForum – 10 jachtów Maxus 33.

Żeglarze uczestniczący w regatach spotkali się na wieczorach żeglarskich, gdzie dla wielu dotychczasowa znajomość z forum miała możliwość nabrania realnego charakteru.

Sukces pierwszych regat Northman-Cup skłonił organizatora do nadania wydarzeniu bardziej otwartego charakteru oraz zwiększenia ilości udostępnianych jachtów.

W kolejnym roku oprócz dotychczasowych uczestników z SailForum do regat zaproszono członków forum żeglarskiego Mazury.info.pl, klientów firmy Ahoj Czarter  i stoczni  Northman oraz przedstawicieli „Miesięcznika Żagle”. Organizator przeznaczył również część jachtów pod indywidualne czartery, dla żeglarzy chcących w jesiennej atmosferze wyjątkowo zakończyć sezon. Regaty Northman-Cup 2010 rozegrane zostały w trzech klasach jachtów: Maxus 33, Maxus 28, Maxus 24 – łącznie wystartowało w nich 49 jednostek i wzięło udział 250 osób. Zwieńczeniem była wieczorna imprezą, połączoną z wręczeniem nagród i koncertem szantowym. Przedsięwzięcie otrzymało tytuł „Złotego Pagaja SailForum 2010” w kategorii „Żeglarskie Wydarzenie Roku”.

Wydarzenie z każdym rokiem cieszyło się coraz większą popularnością wśród środowiska żeglarskiego. Już w roku 2011 w regatach łącznie wystartowało 78 jednostek, na których żeglowały załogi z Polski, Rosji oraz Białorusi. Wówczas Regaty Northman-Cup 2011 rozegrane zostały w czterech klasach jachtów wyprodukowanych w Węgorzewie: Maxus 33, Maxus 28, Maxus 24, Maxus 21. W wydarzeniu uczestniczyło 400 osób. Zwieńczeniem była wieczorna imprezą połączoną z wręczeniem nagród, pokazem pirotechnicznym, koncertem szantowym oraz prezentacją wirtualnych regat.

Na prośby uczestników, w 2013 roku, w  przeddzień wydarzenia zorganizowana została prelekcja na temat regat, w czasie której uczestnicy otrzymali odpowiedzi na pytania: Jak dobrze przygotować jacht do regat?  Jak dobrze wystartować ? Jak dobrze popłynąć (strategia, wiedza lokalna o akwenie) Jak się później okazało warto było w niej wziąć udział, gdyż wyniesiona stamtąd wiedza w wielu przypadkach zaowocowała wejściem na podium. Od 2013 r prelekcja o tematyce związanej z żeglarstwem stała się częścią wydarzenia. Tradycyjnie po regatach organizowany jest poczęstunek z wyśmienitymi potrawami z ryb i dziczyzny i innymi mazurskimi specjałami. Nieodłączną częścią wieczoru jest również pokaz pirotechniczny po którym przy dźwiękach szant uczestnicy bawią się do białego rana.

W 2015 r. siódma edycja wydarzenia zgromadziła ponad 550 osób, które wystartowały na 91 jachtach. Trasa została wyznaczona na jeden długodystansowy bieg, ze startem na jez. Mamry a metą na jez. Święcajty.

Jachty podzielono na siedem klas: Maxus 33.1 RS, Maxus 33, Maxus 28, Maxus 26, Maxus 24, Maxus 22 oraz klasa sportowa. Równoczesny start miały klasy Maxus 33.1 RS i Maxus 33, Maxus 28 i Maxus 26, Maxus 24 i Maxus 22 oraz klasa sportowa Maxusów 22.

Na przestrzeni lat regaty Northman-Cup stały się największą imprezą regatową na jachtach jednego typu – maxus. 

Najbliższa edycja odbędzie się 16-18.09.2016 r.

www.nothman.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin