Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Wszystko co warto wiedzieć o paście polerskiej

Wszystko co warto wiedzieć o paście polerskiej

1 Lip, 2016

Pasta polerska jest dziś niezbędnym materiałem wykorzystywanym zarówno podczas napraw i remontów jak i w trakcie budowy łodzi.

Co uzyskujemy polerując powierzchnię?

Polerowanie to doprowadzenie powierzchni do wyrównania powierzchni, dzięki któremu padające na nią promienie światła nie będą ulegały załamaniu. Idealne odbicie, czyli efekt lustra, zależy od stopnia wygładzenia. Polerowanie przez wygładzenie powierzchni pozwala podnieść wizualne walory: zwiększa połysk, wydobywa głębię koloru oraz usuwa hologramy.

Na czym polega polerowanie?

Aplikacja żelkotów i lakierów, procesy chemiczne zachodzące w trakcie utwardzania, powodują samoczynne powstanie na powierzchni nierówności. Jeżeli dodamy do tego niedokładności aplikacji i uszkodzenia powstałe podczas prac (np. rozformowania kadłubów), okazuje się, że nie ma możliwości otrzymania idealnie gładkiej i jednocześnie równej powierzchni. W praktyce, każda powierzchnia wymaga dodatkowych prac wykończeniowych, polegających na usunięciu różnych typów defektów. Najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem wyrównania powierzchni jest obróbka papierami ściernymi. Szlifowanie papierami ściernymi jest jednak na tyle agresywne, że powierzchnia chociaż równa to nie jest gładka. Padające promienie zamiast odbijać się ulegają rozproszeniu, co postrzegane jest przez nasze oko jako matowa powierzchnia.

Polerowanie polega na bardzo delikatnej obróbce powierzchni, usuwającej  rysy szlifierskie pozostałe z wcześniejszych etapów przygotowawczych wykonywanych papierami ściernymi. W efekcie polerowania otrzymujemy wygładzenie powierzchni i swobodne, niezakłócone odbijanie się promieni światła od wypolerowanego elementu.

Dlaczego pasta polerska poleruje?

Właściwości wygładzania powierzchni przez pasty polerskie zależą w głównej mierze od ziarna polerskiego. Większość past oparta jest na krzemionkach krystalicznych lub tlenkach aluminium. Zastosowanie w pastach polerskich Sea-Line / BRAYT nowoczesnych rodzajów ziarna o zmiennej gradacji, pozwala w pierwszym etapie na szybkie usunięcie rys przy jednoczesnym bardzo dobrym wygładzeniu powierzchni. W pastach tego typu, ziarno polerskie ulega stopniowemu roztarciu, przechodząc w ostatnim etapie w stan emulsji zbliżonej w działaniu do mleczka polerskiego. Uzyskanie wysokiego połysku powierzchni możliwe jest przy wykorzystaniu tylko jednej pasty polerskiej, a dzięki takim właściwościom ziarna nie musimy używać do polerowania dwóch rodzajów pasty. Takie efekty nie są możliwe do uzyskania przez pasty opierające się na ziarnach starszej generacji. W tych pastach ziarna nie zostają całkowicie rozdrobnione. Wybranie past tego typu powoduje konieczność używania systemów składających się z kilku past (np. 50 →100 → a nawet 150).  Zastosowane przez niektórych producentów dodatków do past polerskich w postaci wypełniaczy, może przez chwilę skutecznie oszukiwać odbijanie się promieni od powierzchni. Zmycie tych składników z elementu odsłoni niedoskonałości pasty, głębia koloru zgaśnie, a zmatowienia powrócą.

Co decyduje o agresywności / sile wycinania rys przez pasty polerskie?

O „sile wycinania rys” czyli agresywności decyduje rodzaj ziarna polerskiego zastosowanego w paście. Ziarno grubsze (o większej średnicy) to większa siła cięcia i możliwość usuwania głębszych rys. Niebezpieczeństwo stosowania pasty wyposażonej w agresywne ziarno polega na nieprawidłowym dobraniu siły cięcia do twardości podłoża. Wybór pasty ze zbyt agresywnym ziarnem powodować będzie powstawanie defektów na polerowanej powierzchni w postaci:

  • pojawienia się kręgów polerskich
  • zamglonego / przytłumionego połysku – efekt rozlanego mleka
  • utraty głębi koloru

Podczas polerowania powierzchni miękkich lub ciemnych kolorów konieczne jest zastosowanie pasty polerskiej z delikatniejszym ziarnem o mniejszej średnicy. Ziarno o mniejszej średnicy wymaga jednak podczas obróbki stosowania wyższych gradacji papierów ściernych, pozwalających ziarnu całkowicie usunąć rysę szlifierską. Stosowanie ziarna o mniejszej średnicy gwarantuje również uzyskanie lepszego wygładzenia powierzchni. W przypadku ciemnych kolorów stopień wygładzenia powierzchni bezpośrednio przekłada się na zdolność odbicia promieni czyli otrzymanie lepszego połysku.

Drugim składnikiem wpływającym na siłę cięcia past polerskich jest twardość ziarna polerskiego. Zbyt twarde ziarno to powstawanie uszkodzeń na powierzchni, podczas gdy ziarno zbyt miękkie będzie nieskuteczne w usuwaniu rys szlifierskich. Twardość ziarna decyduje również o zużyciu pasty oraz szybkości wykonywania prac polerskich.

Prawidłowe połączenie grubości ziarna (średnicy) z odpowiednią jego twardością i ilością pozwala regulować siłę cięcia pasty. Siła cięcia pasty czyli zastosowanego ziarna,  decyduje o możliwościach zastosowania danej pasty polerskiej na konkretnym typie podłoża po odpowiedniej obróbce papierami ściernymi.

Jaką pastę wybrać?

O wyborze pasty polerskiej decydują następujące elementy:

  • twardość podłoża
  • stan powierzchni i rodzaj uszkodzeń
  • pożądany efekt wykończenia

Twardość podłoża

Aby polerowanie było szybkie i skuteczne musimy zacząć od określenia stopnia twardości podłoża. Podłoże twarde czyli wszelkiego rodzaju żelkoty narzędziowe, żelkoty, twarde lakiery 2K (dwu-komponentowe) wymagają użycia past o większej sile cięcia. Idealnym rozwiązaniem na takie podłoże będzie pasta Sea-Line S0 lub S05. Ziarno zastosowane w tej paście pozwoli zakończyć prace szlifierskie na gradacji P800~P1000. Niższa gradacja znacznie skraca czasu poświęcony na oszlifowanie powierzchni, zdecydowanie przyspieszając prace. Usunięcie rys szlifierskich możliwe jest dzięki zastosowaniu ziarna o dużej średnicy i odpowiednio dobranej twardości. Użycie na twarde podłożę pasty lub mleczka polerskiego nie posiadających odpowiedniej siły cięcia może skutkować brakiem usuwania rys szlifierskich.

Wykonując prace polerskie warto rozważyć zastosowanie past o mniejszej średnicy ziarna. Pasta taka będzie również bezpieczniejsza w użyciu dla amatora. Przykładem takiej pasty jest Sea-Line S1. O pastach tego typu nie możemy mówić, że są mniej skuteczne. W paście tej mała średnica ziarna połączona została z dużą twardością, dzięki temu możemy wykorzystywać ją również do polerowania tak trudnych (twardych) materiałów jak plexi czy poliwęglany bez efektu przymglenia powierzchni. Dla osiągnięcia pełni możliwości należy właściwie przygotować powierzchnie poprzez użycie wyższych gradacji papieru ściernego (minimum P1200).

Stan powierzchni i rodzaj uszkodzeń

Stan powierzchni lub rodzaj uszkodzeń pośrednio wpływa na wybór pasty polerskiej. Nieprawidłowe szlifowanie powierzchni oraz używanie zbyt agresywnych past polerskich to częste błędy popełniane przez amatorów polerowania. Zastosowanie pasty polerskiej Sea-Line S0, S05, a nawet S1 na powierzchnię z której zniknął połysk, usuwanie drobnych defektów eksploatacyjnych jest możliwe bez konieczności wcześniejszego uciążliwego szlifowania jej papierami ściernymi. Zanim podejmiemy decyzję „szlifuję całą burtę” warto wykonać próbę możliwości wybranej polerskich pasty na fragmencie lub elemencie przeznaczonym do polerowania. Próba taka może pokazać, że szlifowania wymaga tylko kilka głębszych uszkodzeń.

Pożądany efekt wykończenia

Pożądany efekt końcowy to usunięcie wszystkich uszkodzeń oraz uzyskanie jak najwyższego połysku powierzchni. Zastosowanie pasty o mniejszym, a twardszym ziarnie jak w paście Sea-Line S1 do polerowania ciemnych kolorów gwarantuje uzyskanie powierzchni o wyższym standardzie wykończenia (brak kręgów polerskich, wyższy połysk). Podobne efekty możemy uzyskać na jasnych kolorach wykorzystując pastę Sea-Line S0 lub S05.

Jeżeli powierzchnia wymaga jedynie odświeżenia lub oczekujemy uzyskania jeszcze wyższego poziom połysku, zdecydowanie lepsze efekty możemy uzyskać wykorzystując do polerowania mleczka polerskie.

Co to jest mleczko polerskie?

Mleczko polerskie posiada bardzo znikome właściwości ścierne, a usuwanie nim głębszych rys jest wręcz niemożliwe. O niewielkiej sile i agresywności mleczka polerskiego świadczy fakt, że służy one do usuwania rys szlifierski po papierach ściernych o gradacji powyżej P3000. Niewielka agresywność w praktyce oznacza, że mleczka są stosowane głównie do usuwanie z powierzchni defektów powstałych w wyniku polerowania pastą polerską i twardymi głowicami polerskimi. Mleczko polerskie to produkt głównie wykończeniowy, stworzony dla uzyskania jeszcze większego wygładzenia powierzchni i podniesienia jej połysku. Przeznaczenie mleczka polerskiego powoduje, że w przeciwieństwie do past polerskich w jego składzie znajdują się rożne wypełniacze. W składzie mleczka polerskiego Sea-Line S2 znajduje się bardzo drobne ziarno oraz specjalny wosk, który umożliwia usunięcie hologramów, oraz mikrodefektów.

Wnioski

Dobra pasta polerska to balans pomiędzy siłą cięcia, a możliwym do uzyskania połyskiem. Dobrze dobrana w dużym stopniu  decyduje o szybkości i efektach polerowania. Równie ważny wpływ na osiągane wyniki polerowania mają głowice polerskie, które opiszemy w kolejnych artykułach. Każdy rodzaj pasty wymaga zachowanie zasad dotyczących minimalnej gradacji papieru ściernego, prawidłowego przygotowania powierzchni oraz podstawowych zasad polerowania.

Zastosowanie pasty zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli na otrzymanie perfekcyjnych wyników i da nam możliwość wyróżnienia się wśród braci żeglarskiej ślicznym blaskiem naszego kadłuba.☺

 

www.sea-line.eu
www.jachtowe.com.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin