Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Bądź przygotowany do wyprawek na pokładzie…

Bądź przygotowany do wyprawek na pokładzie…

1 Cze, 2016

…czyli krótkie omówienie narzędzi, niezbędnych do wyprawek na pokładzie drewnianym.

 

Jeśli choć raz Wasza noga stanęła na pokładzie drewnianym na jakiejkolwiek jednostce, wiecie, że jest to idealna powierzchnia. Z jednej strony doskonale odprowadza ciepło, a z drugiej jest wspaniałą ozdobą nawet najmniejszych jednostek. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa liczba właścicieli jednostek decyduje się na zabudowy drewniane pokładów.

Jak wiadomo, to co się używa, kiedyś się zużywa, tym bardziej, gdy pracuje w warunkach ekstremalnie trudnych. Nie inaczej jest z drewnem na pokładach. Poddawane jest ono wysokiej wilgotności i dużemu nasłonecznieniu w sezonie,  poza sezonem jednak nie jest wcale łatwiej, rzadko bowiem zdarza się, że jachty przetrzymywane są w warunkach idealnych, czyli ogrzewanych halach. Co jednak zrobić, gdy okazuje się, że pokład wymaga wymiany poszczególnych desek lub nawet ich kawałków? Wiele z tych napraw jesteśmy w stanie wykonać sami, pisałem już o tym wielokrotnie, dlatego dziś skupię się jedynie na niezbędnych narzędziach, które skrócą czas pracy i mogą okazać się również przydatne w innych pracach warsztatowo-domowych.

Załóżmy, że poszczególne listwy pokładowe zostały już przygotowane w warsztacie stolarskim, nie każdy przecież na własny użytek musi posiadać piłę formatową, strugarkę stołową czy też szlifierkę szerokotaśmową, a takie właśnie urządzenia są niezbędne do przygotowania elementów drewnianych. Właśnie dlatego, w tym artykule zajmiemy się jedynie elementami uniwersalnymi, które mogą się przydać każdemu.

 

Wycinanie elementów

Najczęściej w nieco „zmęczonym” pokładzie fugi same odklejają się od poszczególnych lameli. Wynika to z odpowiedniego procesu wykonania pokładu, w którym klej elastyczny powinien być całkowicie oddzielony od podłoża, a powinien być przyklejony jedynie do sąsiadujących desek. Nie zawsze jednak pokłady są wykonywane zgodnie z procesem technologicznym, dlatego omówmy 3 urządzenia, którymi można usunąć zarówno fugi, jak i wyciąć (lub wyfrezować) całe elementy. Będą to:

-frezarka górnowrzecionowa

-urządzenie wielofunkcyjne

-zagłębiarka lub pilarka z funkcją zagłębiarki

Frezarka górnowrzecionowa jest bardzo uniwersalnym urządzeniem, dlatego warto posiadać ją w swoim warsztacie. Po zastosowaniu odpowiedniego frezu, możemy usunąć nie tylko fugi, ale nawet wyciąć elementy drewniane. Idealnie jest, gdy frezarka współpracuje z szyną prowadzącą (np. Festool OF1010, OF1400 oraz OF2200), wówczas bardzo łatwo jest wycinać nawet długą fugę bez ryzyka uszkodzenia pozostałych elementów. Dodatkowo precyzyjne ustawienie zagłębienia frezowania uniemożliwi uszkodzenie podłoża.

Urządzenie wielofunkcyjne jest również bardzo uniwersalnym narzędziem i przyda się wszędzie tam, gdzie wyprawek wymagają małe elementy. Dodatkowo po zastosowaniu odpowiednich brzeszczotów oscylacyjnych, może posłużyć do zdzierania farb. Ważne jest, żeby takie urządzenie posiadało możliwość ograniczenia głębokości wcięcia (np. Festool Vecturo OS400), gdyż tego typu adapter gwarantuje pełną kontrolę pracy brzeszczotu.

Zagłębiarka jest niemal tak przydatnym narzędziem, jak urządzenie wielofunkcyjne. Z jednej strony jej praca pozwala na dokładne wycinanie elementów, poprzez precyzyjne ustawienie głębokości, z drugiej strony współpracuje z szyną, czyli idealnie spisze się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wycinanie długich elementów. Dodatkowym atutem tego tupu urządzeń, jest możliwość pracy niemal przy pionowych ściankach, dlatego przy jej pomocy mogą być wycinane nawet fugi znajdujące się na obrzeżach. Niektóre z firm oferują także ręczne pilarki tarczowe z funkcją precyzyjnej zagłębiarki (Festool seria TS – zagłębiarki, seria HK i HKC- pilarki ręczne z funkcją zagłębiarki), dzięki czemu można wyposażyć się w jeszcze bardziej uniwersalne narzędzie dla przydomowego warsztatu.

Opracował
Robert Plewkiewicz
TheSamba.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin