Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Boisz się jachtu? Wybierz barkę

Boisz się jachtu? Wybierz barkę

1 Kwi, 2016

Nie mamy żeglarskich uprawnień a chcielibyśmy spędzić bardziej aktywny urlop związany z wodą? Ciekawym rozwiązaniem może być wynajęcie „domu na wodzie” czyli barki. I nie, nie ma się co obawiać, że chodzi o krypę przewożącą węgiel.

Jeszcze kilka lat temu wodny carawaning, o ile modny był we Francji czy Niemczech, w naszej świadomości właściwie nie istniał. Na słowa „pływanie na barce” każdy nasz rodak widział raczej ponure jednostki załadowane piaskiem, żużlem czy innymi sypkimi materiałami. Barki bynajmniej nie kojarzyły nam się z domem czy wygodnym urlopem. Oczywiście, barka to nie pięciogwiazdkowy hotel, tak samo jak nie jest nim domek kempingowy czy przyczepa. Ale barki potrafią być wygodne i ładne, niektóre też wyposażone są w ogrzewanie, sezon na ten rodzaj wypoczynku jest więc dłuższy niż w przypadku jachtów. Co ważniejsze wynajęcie barki wiąże się z minimum formalności i nie wymaga żadnych żeglarskich uprawnień czy umiejętności a i jest tańsze. Co prawda koszt wynajęcia samej barki jest porównywalny z ceną za jacht, ale pobyt w marinach kosztuje niewiele lub nic, cumować barka można też wszędzie tam, gdzie nie ma wyraźnego zakazu.

Od paru lat wzrasta zainteresowanie Polaków tą formą turystyki. Najpopularniejsze kraje na ten rodzaj urlopu to przede wszystkim Francja i Niemcy, następnie Holandia, Belgia, Portugalia i Anglia. Ale nie trzeba wyjeżdżać na barkę za granicę – równie popularne są Mazury i Pętla Żuławska. Ze względu na to, iż po pierwsze, prowadzenie barki nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego i jest mniej niebezpieczne niż tradycyjne żeglowanie, pływanie na barkach cieszy się sporą popularnością w dwóch grupach klientów – wśród osób starszych oraz rodzin z dziećmi.

A co trzeba zrobić, żeby wynająć barkę? Niewiele. Nie trzeba patentów i uprawnień, wystarczy dowód osobisty. Prowadzenie barki jest łatwe, nawet dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z prowadzeniem jednostek wodnych. Zawsze bywa tak, że gdy klienci przyjeżdżają na miejsce, prowadzone jest krótkie szkolenie, które w zupełności wystarcza do prowadzenia barki. Podczas takiego szkolenia wykwalifikowany technik pokazuje działanie poszczególnych elementów sprzętu, czasem przeprowadza przez pierwszą śluzę.

 

Monika Frenkiel
www.tawernaskipperow.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin