Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

WAKACJE NA WODZIE DLA KAŻDEGO – PĘTLA ŻUŁAWSKA

WAKACJE NA WODZIE DLA KAŻDEGO – PĘTLA ŻUŁAWSKA

1 Kwi, 2016

WAKACJE NA WODZIE DLA KAŻDEGO
PĘTLA ŻUŁAWSKA

W ciągu ostatnich kilku lat Pętla Żuławska, z trasy odwiedzanej z rzadka i raczej przez wodniaków pasjonatów, stała się najchętniej wybieranym po Mazurach rodzimym śródlądowym szlakiem wodnym.

Żuławy od zawsze miały bardzo wiele do zaoferowania turystom. Skomplikowana historia pozostawiła tutaj dziesiątki wartych odwiedzenia miejsc. Do najważniejszych z nich można dopłynąć korzystając z gęstej sieci dróg wodnych. Wisła, Szkarpowa, Nogat i Zalew Wiślany tworzą usiany atrakcjami, unikatowy szlak turystyczny.

Hausboat, czyli barka turystyczna. Chcąc wybrać się taką łodzią na wędrówkę po rzekach i kanałach Polacy długo musieli wyjeżdżać za granicę. Dodatkowo, we Francji, Holandii, czy Niemczech do wyczarterowania sprzętu wystarczał krótki praktyczny instruktaż. Niewielka prędkość, prostota obsługi oferowanych jednostek oraz …wysoka kaucja za powierzony sprzęt sprawiają, że tego typu wakacje na wodzie są wyjątkowo bezpieczne. W Polsce na liberalizację przepisów czekaliśmy do roku 2010, kiedy nowa Ustawa o sporcie umożliwiła prowadzenie bez uprawnień barek turystycznych o długości do 13 metrów.

Równolegle z liberalizacją przepisów za pobudzenie koniunktury zabrały się władze samorządowe i organizacje turystyczne. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powstał projekt „Pętla Żuławska – rozwój turystystyki wodnej. Etap 1”. W latach 2010-2013 na Żuławach zbudowano wiele portów i przystani żeglarskich, a w sąsiedztwie charakterystycznych dla Żuław mostów zwodzonych pojawiły się wygodne pomosty cumownicze. Uzupełnieniem projektu są „pomoce naukowe” dla wodniaków: świetnie przygotowany drukowany przewodnik i pokrywająca się z nim aplikacja – nawigacja na urządzenia mobilne.

Szlak zmienił się bardzo szybko. Z roku na rok przybywa łodzi czarterowych na każdą kieszeń. Czarterujący nie posiadający uprawnień przechodzi na dzień dobry wymagane przepisami przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa, które jest połączone ze szczegółowym instruktażem obsługi barki i szkoleniem na wodzie. Pół godziny wystarcza na opanowanie podstaw niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia barki.

Łodzie rezerwuje się na okres minimum tygodniowy. Jeden tydzień wystarcza na zatoczenie pętli Szkarpawa-Nogat-Wisła oraz odwiedzenie dodatkowo do takich miejsc jak Gdańsk, Elbląg, Sztutowo, czy Jezioro Drużno. W trakcie rejsu łatwo się przekonać, że Pętla Żuławska śmiało może pretendować do miana miejsca najlepiej przygotowanego do uprawiania turystyki wodnej w Polsce. O sukcesie wprowadzonego w życie kompleksowego programu rozwoju szlaku świadczy błyskawiczny wzrost jego popularności, także wśród turystów zagranicznych. W 2014 roku Urzędy Marszałkowskie Województw Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego otrzymały GRAND PRIX Przyjaznego Brzegu – najbardziej prestiżową nagrodę działania na rzecz rozwoju turystyki wodnej w Polsce.

www.barki.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin