Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Zakończony sezon, a co z drewnem na jachcie?

Zakończony sezon, a co z drewnem na jachcie?

2 Gru, 2015

Zakończenie sezonu żeglarskiego jest zarówno końcem jak i początkiem. Z jednej strony kończy się bowiem okres beztroskiej „zabawy pod żaglami” z drugiej jednak rozpoczyna się czas przeglądów, napraw oraz prac konserwacyjnych. Nierzadko okazuje się, że kondycja jachtów lub poszczególnych jego elementów zostaje nadszarpnięta przez specyficzne warunki jakim został poddany na przestrzeni miesięcy. Najczęstszymi pracami do wykonania zawsze pozostanie przegląd takielunku oraz ożaglowania, przegląd silnika (wykonywane w wyspecjalizowanych warsztatach), przegląd powłoki lakierniczej oraz stanu laminatu, a także prace związane z wszelkimi elementami drewnianymi na jachcie.

Ze wspomnianych prac nie można zrezygnować jeśli nie ze względów bezpieczeństwa, to ze względów wizualnych. O ile są prace, które nie wymagają specjalnego warsztatu czy umiejętności, są też takie, których powinny dokonać tylko i wyłącznie zakłady wyspecjalizowane. Cóż zatem z pracami, które nie wymagają ani specjalistycznych narzędzi ani umiejętności? Można ich bez wątpienia dokonać we własnym zakresie.

Zadbaj o drewno

Warunki jakim poddawane jest drewno w technice jachtowej są zawsze ekstremalne. Rzadko zdarza się tak, że jest ono w całości osłonięte przed działaniem wody oraz promieni słonecznych. Co prawda wiele osób stosuje się do zasad konserwacji drewna przed rozpoczęciem sezonu, jednak żaden olej czy olejowosk nie wytrzyma w takich warunkach całego sezonu i konieczne jest wykonanie olejowania pielęgnacyjnego, które trudno jest wykonać poprawnie w momencie, gdy jacht jest zwodowany. Właśnie z tych względów wiele osób pomija te zabiegi pielęgnacyjne w ciągu sezonu zostawiając te prace czy to na jesień, czy co gorsza na czas krótko przed zwodowaniem.

Warto zrozumieć, jakie procesy zachodzą w elementach drewnianych podczas oddziaływania promieniowania UV oraz wilgoci, gdyż jest to klucz do świadomego postępowania z tymi elementami. Z jednej strony mamy oddziaływanie wody i „pół biedy” gdyby to była idealnie czysta woda pozbawiona innych związków chemicznych. Niestety jednak stan naszych wód nie napawa optymizmem w tej kwestii, dlatego mamy się czym martwić… Ale do sedna… Woda przy oddziaływaniu ciepła i promieniowania dość szybko odparowuje pozostawiając jednak związki w niej rozpuszczone, nierzadko są to bakterie, porosty i inne mówiąc delikatnie „niezbyt pożądane” mikrocząstki w strukturze drewna. Bez odpowiednich zabiegów czyszczących efektem długofalowym będzie rozwój grzybów oraz bakterii rozkładających nawet tak odporne i drogie gatunki drewna jak Teak, Iroko czy Mahoniowce.

Efekty nie będą jednak widoczne od samego początku. Na powierzchni drewna zachodzi bowiem pod wpływem promieniowania UV efekt szarzenia, będący reakcją cząstek ligniny zawartych w drewnie na działanie słońca. Idealnym dowodem na tego typu działanie promieni jest różna kolorystyka drewna osłoniętego i narażonego na tego typu warunki. Właśnie tego typu patyna dodatkowo ukrywa rozwijające się na pierwszym etapie drobnoustroje.

Lekarstwo po czasie

Skoro już pominięte zostały działania pielęgnacyjne na pokładzie, to nie pozostaje nic innego, jak tylko działania czyszczące o dogłębnym działaniu. Tutaj już sama woda nie wystarczy, gdyż poprzez duże napięcie powierzchniowe nie wniknie w każdą szczelinę, a jeśli nawet poprzez długotrwałe działanie uda się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, to bez środków chemicznych nie uda się pozbyć problemu. Konieczne staje się zastosowanie środków chemicznych. Wśród wielu dostępnych na rynku znajdują się zarówno te, o działaniu miejscowym, jak i takie, których działanie powinno być na całej powierzchni. Niedawno wśród środków chemicznych pojawił się nowy – Karcher Środek do czyszczenia drewna 3w1 – przeznaczony do stosowania w połączeniu z urządzeniem wysokociśnieniowym. Bez wątpienia myjka ciśnieniowa jest najwygodniejszym narzędziem do mycia, a gdy tylko zastosujemy środki powierzchniowo czynne, może się okazać, że nie będzie konieczności żmudnego czyszczenia szczotką. Idealne działanie środka do drewna zapewnia użycie pianownicy. W takiej aplikacji zapewniamy długi czas działania, a dodatkowo większe właściwości myjące poprzez strukturę piany. Wbrew pozorom aplikacja piany nie powinna się odbywać na zmoczone powierzchnie, gdyż czysta woda odcina możliwość działa środków chemicznych, a przez to może sprawić, że efekt będzie mniej zadowalający. Ponadto należy pamiętać, że środki Karcher są aplikowane w formie rozcieńczonej 1-6% czy to bezpośrednio przez myjkę, czy przy użyciu pianownicy. Takie działanie Środka do czyszczenia drewna 3w1 zapewni doskonałe usunięcie plam, nadmiaru oleju, tłuszczu, emulsji a także glonów oraz pozostawi film zapewniający ochronę przed promieniowaniem UV.

Środki czyszczące nigdy nie zastąpią olejowej pielęgnacji podczas sezonu, jednak bez wątpienia wspomagają i przygotowują drewno w taki sposób, aby ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne do minimum.

Opracował

Robert Plewkiewicz

TheSamba.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin