Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jak żeglować bezpiecznie i przyjemnie na ciepłych wodach?

Jak żeglować bezpiecznie i przyjemnie na ciepłych wodach?

4 Sty, 2016

Trudne warunki, a zabawa i żeglarstwo na ciepłych wodach – czyli, jak żeglować bezpiecznie i przyjemnie?

 

Jednym z ważniejszych elementów odnoszących się do bezpieczeństwa na pokładzie jachtów turystycznych, do których mamy dostęp na wodach strefy śródziemnomorskiej, jest baczna obserwacja prognozy pogody. Na jej podstawie każdy odpowiedzialny kapitan podejmuje decyzje o tym, gdzie będzie żeglować, czy jak długo potrwa rejs. Niestety, nie wszystkie informacje dostępne za pomocą popularnych systemów pogodowych, odzwierciedlają faktyczne warunki atmosferyczne.  

 Dlaczego tak jest i na co zwrócić uwagę?

Do naszej dyspozycji mamy wiele systemów prognozowania pogody, jak: krótkoterminowych, między i wewnątrz sezonowe, lokalne, mezoskalowe, synoptyczne czy numeryczne. W zasadzie im więcej z nich przejrzymy, tym szybciej dostrzegamy mnogość danych, w których nie trudno się zagubić. Nie sposób bowiem dokładnie przewidzieć nasilenia bryzy dziennej, czy akceleracji tak typowej dla akwenów wyspiarskich, a tym bardziej tego, co nas może spotkać pod chmurą burzową lub w epicentrum niżowym. Planując rejs w pierwszej kolejności należy zdobyć podstawowe informacje
o prawdopodobieństwu występowania silnych wiatrów. Wiedza na temat tego, kiedy można się spodziewać stabilnych warunków pogodowych w stosunku do innych okresów w skali roku z pewnością okaże się bezcenna. Te podstawowe wiadomości możemy czerpać z wielu portali, książek czy artykułów. 

Do najczęstszych zjawisk występujących podczas żeglowania należą wiatry fenowe jak: Bora i Etezje, Sirocco i Zefir oraz wiatry układów barycznych, czyli niże i wyże, które
w przypadku występowania wznoszącego się powietrza (cyklonów), mogą swobodnie zaburzać wiatry lokalne. W dobie internetu, w praktycznie każdym porcie oraz poprzez rozwiniętą technikę przekazywania prognoz radiowych, mamy możliwość pozyskania  wszystkich najważniejszych informacji, które pozwolą przewidzieć pogodę.

Praktyka

Nie sztuką jest przeczytać meteogram z kartki przyklejonej na tablicy ogłoszeń. Dobre przygotowanie do rejsu oznacza skorzystanie z tzw. mapy wiatrowej typu Grib, dostępnej na specjalistycznych, ale jednocześnie ogólnodostępnych i darmowych portalach jak: PredictWind, Lamma Rate, Meteo Consul, czy NOAA. Na ich bazie pracuje wiele regionalnych stacji, jak choćby meteo.hr w Chorwacji czy meteo.gr i poseidon.gr w Grecji. Na postawie takich map można przyjrzeć się regionom, w których występują akceleracje lub wiatry fenowe.

Warto jednak pamiętać, że  nasilenie przeciągów w cieśninach szacowane na 5 do 15 węzłów w stosunku do prognozy dla obszaru od strony nawietrznej, w rzeczywistości może być inne.   Przy stabilnych warunkach, wzrost prędkości większy niż 10 węzłów, jest mało prawdopodobny. W sytuacji jednak, gdy zapowiadane są silne wiatry, różnice mogą być znacznie większe. Między 30 knt, kiedy żegluga może być wciąż bezpieczna, a 45 czy 50, jest wielka różnica. Ponadto nie każdy turysta jest w stanie odnaleźć się w takich warunkach.  

Na większą skalę Griby prezentują również fronty i pozwalają ustalić plan trasy na najbliższe 2-3 dni. Niestety, nastawianie się na to, co pokazuje prognoza w perspektywie 5 lub nawet 6 dni może być mylące. Bardzo często sytuacja ulega zmianie, przez co bezpieczny powrót do portu staje się znacznie większym wyzwaniem.

 Dopasowanie jachtu do rejsu

Bezpieczeństwo na jachcie uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wyporność jednostki, tonaż oraz jej wyposażenie. Jeśli firma czarterowa oferuje jacht posiadający taki sprzęt jak: EPIRB, NAVTEX, tratwę pneumatyczną i life liny, świadczy to o poważnym podejściu armatora do sprawy bezpieczeństwa. W okresie letnim, przy niepełnym składzie załogi, która nie posiada doświadczenia żeglarskiego, lepiej zdecydować się na czarter mniejszego jachtu, który znacznie łatwiej się obsługuje. Taki jacht charakteryzuje również niższa cena najmu oraz mniejsze opłaty portowe. Jednak, gdy decydujemy się na żeglowanie poza sezonowym, koniecznie weźmy po uwagę trudniejsze warunki atmosferyczne. W takiej sytuacji lepiej wyczarterować większą jednostkę, która
z uwagi na swój rozmiar zapewni zdecydowanie wyższy komfort i większe bezpieczeństwo. W parze z wielkością zazwyczaj dostajemy też sprawnie działający silnik, który umożliwi swobodne pokonywanie burzliwych odcinków pod wiatr bez żagli i dłuższą linię wodną pozwalającą na mniejsze opieranie się krótkim i stromym falom.

 Na koniec

Pamiętajmy, że jachty czarterowe to z zasady jachty turystyczne, czyli takie, które przystosowane są do żeglugi w optymalnych, łagodnych warunkach. Często z przyczyn oczywistych są mocno wyeksploatowane, a diesel pod schodami jest tylko napędem pomocniczym, który wcale nie ma zadania ratować nas w sytuacji, gdy poruszanie się na żaglach jest utrudnione lub niewykonalne.

Gabriel Kania

www.bosforrejsy.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin