Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Idealny pokład drewniany cz.III

Idealny pokład drewniany cz.III

1 Paź, 2015

Tym razem zajmiemy się już samą kwestią technik wykańczania powierzchni pokładu. Swego rodzaju wisienka na torcie, jaką jest dobrze zakonserwowany pokład, z jednej strony powinien być doskonale zakonserwowany, z drugiej jednak nie można zapomnieć o aksamitnym i nieskazitelnym wykończeniu. Nie mam zamiaru tutaj omawiać rodzajów powłok, lecz jedynie skupić się na odpowiednim wykończeniu, a sam środek chemiczny posłuży nam jedynie do dobrania odpowiedniej techniki czy narzędzi.

Olej, olejowosk, lakier…

Od samego początku zaznaczę, że nie mam zamiaru w tym materiale polemizować, który sposób wykończenia jest lepszy. Każdy bowiem ze wspomnianych środków konserwujących ma swoje plusy i minusy, my jednak skupimy się na samym ostatnim etapie czyli wykończeniu pokładu i narzędziach pomocnych przy nakładaniu poszczególnych warstw.

Na pierwszy ogień weźmy olej. Jest wiele technik nakładania oleju od natrysku, przez pędzel czy tampon, na nakładaniu blachą skończywszy. Bez wątpienia oleje o większej ilości substancji stałych będą bardzo ciężkie do nanoszenia za pomocą pistoletu, do tego typu środków zaleca się raczej używanie blach nierdzewnych. Oleje High Solid wymagają jednak podgrzania mechanicznego w celu większego upłynnienia, a zarazem lepszej saturacji drewna, konieczne jest zatem zapewnienie z jednej strony odpowiedniej gąbki czy pada polerującego, a z drugiej odpowiednio wysokich obrotów, aby temperatura oleju stała się optymalna. Standardowe urządzenia do tego typu prac mają ogromne gabaryty, przez co ich użycie na pokładach jest niemożliwe. Konieczne staje się wykorzystanie urządzeń o podobnej funkcji ale dużo mniejszych gabarytach, ale o tym nieco niżej…

Z olejowoskami sprawa jest jeszcze trudniejsza, gdyż sam fakt połączenia oleju z woskiem wierzchnim wymaga dużo większej rozwagi i precyzji przy końcowym polerowaniu. Z jednej bowiem strony mamy do czynienia z rzadkim olejem, którego zadaniem jest możliwie jak najgłębsza saturacja drewna, z drugiej jednak wosk ma zapewnić aksamitne wykończenie, a jednocześnie zapobiegać wnikaniu wilgoci w głębsze struktury drewna. Jak łatwo się domyślić przy tego typu pracach nie wolno dopuścić do przegrzania wosku, gdyż może on utracić swoje właściwości.

W przypadku lakieru najlepsze efekty uzyskuje się, gdy jest on nanoszony w odpowiedniej ilości przy pomocy natrysku. Tego typu sposób aplikacji pozwala uzyskać szkliste wykończenie. Niestety aplikacja przy pomocy pistoletów wymaga ogromnych umiejętności, zatem nie jest trudno popełnić błąd przy aplikacji, często pojawia się również efekt „skórki pomarańczowej” czy też zaciek. Tego typu wad lakierniczych ciężko uniknąć nawet w przypadku wprawnej ręki lakiernika, jednak nie można się załamywać, gdyż nie ma takich sytuacji, z których nie dałoby się wybrnąć.

Rozwiązanie…

Podsumowując kwestię doboru urządzenia do wykończenia powłoki należy zauważyć następujące najważniejsze cechy:

-małe gabaryty

-wysoka efektywność pracy

-płynną regulację obrotów

-współpraca z wieloma rodzajami materiałów do wykończenia, począwszy od gąbek polerskich, przez filce, wełny, a na papierze ściernym skończywszy

-niska waga urządzenia zapewniająca nieobciążającą pracę.

Niewiele urządzeń na rynku łączy w sobie te wszystkie cechy, są jednak takie, które w wielu przypadkach przewyższają oczekiwania użytkowników zapewniając np. niską temperaturę uchwytu (przy większości urządzeń na rynku, długotrwała praca powoduje ekstremalne nagrzanie obudowy). Tego typu połączenie cech zapewnia między innymi polerka rotacyjna Festool Shinex RAP 150 występująca w wariancie o zakresie obrotów 600-1400 oraz 900-2100 (wyższy zakres obrotów pozwala na podgrzewanie powierzchni polerowanych do wyższych temperatur).

Opracował

Robert Plewkiewicz

TheSamba.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin