Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Transport łodzi motorowych autem

Transport łodzi motorowych autem

3 Wrz, 2015

Sezon powoli za pasem, zbliża się czas transportu łodzi na jesienno-zimowy postój.

Przepisy dotyczące m.in. przewozu łodzi za autem,  opierają się na Rozporządzeniu Ministra Transportu,  w Ustawie o kierujących pojazdami z dn. 5.01.2011r. Od 19 stycznia 2013 roku przepisy dotyczące holowania przyczep dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B uległy zmianie i dały większe możliwości.

Aby dobrze je zrozumieć, na początku wyjaśnijmy najbardziej interesujące skróty, zawarte w dowodach rejestracyjnych pojazdu i przyczep, czyli: DMC – masa całkowita pojazdu (maksymalna masa pojazdu z pasażerami i ładunkiem), oraz MW – masa własna pojazdu (czyli bez pasażerów i  ładunku).

Kierowcy posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii B, mogą poruszać się zestawem auto+przyczepa, których DMC nie przekracza 3,5 t lub zespołem pojazdów złożonym z pojazdu oraz przyczepy lekkiej, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg. W większości przypadków, skutery wodne oraz motorówki do 5-6m mieszczą się w tych ramach. Warunkiem do prowadzeniu takiego zestawu jest DMC przyczepy, której waga nie może przekroczyć DMC auta (przykład 1. DMC auta 2300kg+DMC przyczepy 1000kg=3.300kg, z czego DMC przeczepy jest mniejsze od DMC samochodu i nie przekracza 3.5t – śmiało możemy jechać takim zestawem z prawem jazdy kategorii B. Przykład 2. DMC auta wynosi 2200kg+DMC przyczepy 1400=3.600kg – nie możemy prowadzić auta, posiadając tylko prawo jazdy kategorii B, ponieważ DMC całkowita wynosi powyżej 3,5t oraz DMC przyczepy jest większa od DMC samochodu).  Aby  dowiedzieć się, jaka jest maksymalna masa przyczepy (DMC), którą możemy holować naszym autem, jego DMC dzielimy przez 1,33, np. auto o DMC 2150 kg może holować przyczepę o maksymalnym DMC 1616 kg.

Nie ma podziału na przyczepy jedno i dwuosiowe. Jeżeli uwzględnimy w/w wytyczne, posiadając prawo jazdy kategorii B, możemy z powodzeniem ciągnąc zarówno przyczepę jedno jak i dwuosiową. całkowita długość zespołu nie może przekroczyć 18,75 m długości.

Aby prowadzić cięższy zestaw: pojazd+przyczepa o DMC powyżej 3,5t., możemy skorzystać z dwóch możliwości. Pierwsza: Dzięki wprowadzeniu ustaleń Konwencji Wiedeńskiej, po zdaniu egzaminu praktycznego i wprowadzeniu do naszego prawa jazdy odpowiedniego zapisu „B 96”, jesteśmy uprawnieni do prowadzenia zestawu do 4,25t. Druga możliwość: kurs praktyczny w Ośrodku Szkolenia Kierowców (15 godzin) i zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B+E (koszt egzaminu 170 zł) – uprawnia nas do prowadzenia zestawu nawet do 7t.!, przy czym DMC przyczepy nie może przekraczać 3,5t.

Warto zwrócić uwagę także na opłaty za przejazd na niektórych naszych drogach, np. system VIATOLL. Obowiązują on zestawy, których łączna waga DMC wynosi > 3,5tony. Kary są wysokie, więc nie warto ryzykować, lepiej wcześniej sprawdzić wykaz dróg płatnych, chociażby w Internecie.

Ograniczenia  prędkości, jakie nas obowiązują z przyczepą na haku: w terenie zabudowanym 50km/h w godz. 6.00-22.00, 60 km/h w godz. 22.00-6.00, w terenie niezabudowanym 70 km/h, a na drogach szybkiego ruchu, ekspresowych i autostradach 80km/h.

Warto pamiętać także o dłużycach, typu np. maszt jachtu żaglowego, które nie mogą wystawać więcej niż 2m od tylnej części obrysu zespołu pojazdów. Takie elementy powinny być oznaczone minimum czerwoną chorągiewką o wymiarach 50x50cm, a w okresie niedostatecznej widoczności czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym.

Przed wyjazdem, w przyczepie  warto sprawdzić: stan i ciśnienie opon, łożyska(korozja), oświetlenie, prawidłowe zapięcie przyczepy na haku oraz solidne zabezpieczenie sprzętu na przyczepie pasami. Po wyjeździe na trasę, warto zatrzymać się po kilkusetmetrach i upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Łukasz Kotkowicz

Centrum Sportów Motorowodnych

EasyBoat.pl

Pozdrawiam

Łukasz Kotkowicz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin