Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Polskie i zagraniczne patenty żeglarskie. Jak to połączyć?

Polskie i zagraniczne patenty żeglarskie. Jak to połączyć?

7 Sie, 2015

Wielu żeglarzy zadaje sobie pytanie o sens zdobywania zagranicznych uprawnień np. RYA.  A jeśli już zagraniczne to po co do tego polskie? Jako, że od lat szkolimy na patenty polskie i zagraniczne chętnie podzielimy się naszymi pomysłami jak połączyć różne systemy szkolenia by jak najlepiej przygotować się do samodzielnej żeglugi.

Stopnie polskie i zagraniczne

Dwa podstawowowe polskie stopnie żeglarskie, na które trzeba zdawać egzaminy to żeglarz jachtowy i jachtowy sternik morski.

Patent Żeglarza Jachtowego to podstawowy stopień żeglarski który mogą zdobyć wszyscy, którzy ukończyli 14 lat. Patent uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych bez ograniczeń wielkości po wodach śródlądowych oraz prowadzenia po wewnętrznych wodach morskich (np Zatoka Pucka, Zalew Szczeciński) jachtów do 12 m długości w porze dziennej. Do uzyskania stopnia Żeglarza Jachtowego wymagane jest ukończone 14 lat oraz zdanie egzaminu.

Patent Jachtowego Sternika Morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 metrów po wodach morskich. Do uzyskania patentu Sternika Jachtowego wymagane jest ukończone 18 lat, posiadanie stażu 200 h w min. 2 rejsach morskich oraz zdanie egzaminu.

W Akademii Jachtingu już od 7 lat prowadzimy kursy na polskie stopnie żeglarskie i motorowodne. Każdego roku podczas tygodniowych kursów w Jastarni szkolimy na stopnie żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego setki kandydatów. Wielu z nich wyraża zainteresowanie  dalszym szkoleniem i praktykowaniem pod okiem instruktora. Idealną okazją do tego jest uczestnictwo w praktycznym kursie RYA w Akademii Jachtingu. Kurs ma formę 5 dniowego rejsu pomiędzy portami Zatoki Gdańskiej podczas, którego kandydat uczy się samodzielnie dowodzić jachtem pod okiem instruktora. W każdym kursie bierze udział jedynie 5 uczestników, więc jest dużo czasu na ćwiczenia i konsultacje z instruktorem.

Kurs RYA Day Skipper to szkolenie dla żeglarzy, którzy chcieliby pod okiem instruktora nabrać wprawy w samodzielnym prowadzeniu krótkich rejsów w porze dziennej (np w Chorwacji lub na Zatoce Gdańskiej). RYA Day Skipper to także idealna propozycja na zdobycie doświadczenia przez posiadaczy patentu żeglarza jachtowego, którym przepisy pozwalają na przybrzeżną żeglugę morską, a brak godzin stażowych nie pozwala jeszcze na zdobywanie uprawnień jachtowego sternika morskiego. Program kursu obejmuje nie tylko manewry w porcie i pod żaglami, ale także wiadomości z zakresu meteorologii, przepisów, nawigacji i locji morskiej. Z certyfikatem RYA Day Skipper i certyfikatem SRC VHF można samodzielnie czarterować jachty!  Na morzu żeglarz jachtowy mógłby się czuć zagubiony, mimo że ma obecnie uprawnienia do pływania po przybrzeżnych wodach morskich. Uczestnictwo w kursie RYA Day Skipper ma za zadanie przygotować kandydata do samodzielnego prowadzenia jachtu morskiego między portami w Polsce i za granicą.

Kurs RYA Coastal Skipper to propozycja dla bardziej doświadczonych żeglarzy morskich, którzy pragną przygotować się do samodzielnego prowadzenia dłuższych rejsów, zarówno w porze dziennej jak i nocnej. Program szkolenia obejmuje nie tylko manewrowanie w porcie oraz techniki prowadzenia jachtu w różnych warunkach pogodowych ale także zagadnienia planowania dłuższego rejsu oraz bardziej zaawansowane wiadomości z nawigacji. Od kandydatów oczekuje się stażu pływania przynajmniej w dwóch tygodniowych rejsach oraz wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu jachtu. Kurs RYA Coastal Skipper to idealna propozycja dla posiadaczy patentów sternika jachtowego i jachtowego sternika morskiego, którzy wiadomości nabyte na kursach chcieliby zweryfikować w praktyce i nabrać przekonania co do własnych kompetencji w roli kapitana jachtu morskiego.

Po kursach otrzymuje się certyfikat ukończenia kursu RYA Day Skipper lub RYA Coastal Skipper co stanowi cenne uzupełnienie polskich uprawnień na przykład przy zagranicznych czarterach i pływaniu na jachtach obcych bander.

Rozwój Twojej „żeglarskiej kariery”

Akademia Jachtingu połączyła wieloletnie doświadczenie w szkoleniu żeglarskim z dorobkiem i standardami RYA oferując możliwość skrojonego na miarę podejścia do planowania rozwoju żeglarskiej „kariery”. Początkującym żeglarzom oferujemy zapoznanie się z żeglarskim rzemiosłem podczas tygodniowych kursów na patent żeglarza jachtowego W Jastarni oraz morskim żywiołem podczas rejsów stażowych po Bałtyku. Po szkoleniu na żeglarza i rejsie kandydat jest przygotowany na praktyczny kurs na jachcie.  RYA Day Skipper. Potem w miarę zdobywania doświadczenia w rejsach morskich i prowadzeniu jachtów początkujący skipperzy wracają do Akademii Jachtingu by uzupełnić wiadomości i konieczne do dalszego rozwoju umiejętności i certyfikaty: Jachtowego Sternika Morskiego i RYA Coastal Skipper.

Akademia Jachtingu ma w ofercie także coś dla  kapitanów jachtowych, którym po kursie przygotowawczym zapewniamy możliwość zorganizowania egzaminu na profesjonalnie uznawane certyfikaty kompetencji RYA Yachtmaster. RYA Yachtmaster to już „kwit bez lipy”, bo jako certyfikat uznany przez MCA (brytyjskie ciało do spraw morskich – coś jak Urząd Morski) jest rozpoznawany na całym świecie i stanowi podstawę do podjęcia pracy w międzynarodowym jachtingu. Wysokie notowania tego certyfikatu wynikają z poziomu egzaminu, podczas którego kandydat musi wykazać się przed egzaminatorem RYA praktycznym prowadzeniem jachtu w morzu. Yachtmaster może być zdawany na jednym z trzech poziomów: Yachtmaster Coastal (przybrzeżny) , Yachtmaster Offshore (pelnomorski) i Yachtmaster Ocean (oceaniczny). W rzeczywistości trudno wyobrazić sobie podejście do tego egzaminu bez wcześniejszego zapoznania z wymaganiami i angielską terminologią. Podążanie ścieżką szkolenia na niższe certyfikaty RYA na pewno pomaga w osiągnięciu poziomu Yachtmastera.

Akademię Jachtingu cechuje elastyczność i profesjonalizm. Dzięki połączeniu doświadczenia w szkoleniu  z brytyjskim standardem RYA szkoła oferuje możliwości kompletnego rozwoju kwalifikacji żeglarskich oraz zdobywania stopni: polskich i zagranicznych.

Zadbamy o rozwój Twoich kompetencji. Proponujemy indywidualny plan rozwoju wszystkim naszym kursantom; od Żeglarza Jachtowego po RYA Yachtmaster.
Nie wiesz jaki kurs wybrać? Napisz czego oczekujesz a my chętnie doradzimy.  info@akademia-jachtingu.pl

Maciej Biechowski

AKADEMIA JACHTINGU

SOLIDNA SZKOŁA ŻEGLARSTWA

RYA TRAINING CENTER

www.akademia-jachtingu.pl

RYA czyli Royal Yachting Association to prestiżowa brytyjska organizacja skupiająca żeglarzy. RYA posiada wieloletnie tradycje i bogaty dorobek szkoleniowy. Program szkolenia RYA cieszy się najwyższym uznaniem na całym świecie, a certyfikaty tej organizacji są nie tylko honorowane jako poświadczenie umiejętności w żeglarstwie rekreacyjnym ale także stanowią przepustkę do pracy w międzynarodowym jachtingu.

Akademia Jachtingu od 2013 roku cieszy się uznaniem RYA jako jeden z pierwszych ośrodków szkolenia praktycznego w naszej części Europy. Jako RYA Training Centre oferuje kursy teoretyczne i praktyczne RYA Day Skipper, RYA Coastal Skipper oraz przygotowuje do egzaminów na stopień RYA Yachtmaster Coastal i Yachtamster Offshore.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin