Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Sztuka polerowania część II – ZAGROŻENIA PODCZAS POLEROWANIA

Sztuka polerowania część II – ZAGROŻENIA PODCZAS POLEROWANIA

7 Sie, 2015

Systemy polerskie spotkamy na wszystkich etapach produkcji, a także podczas prac naprawczych, renowacyjnych czy pielęgnacyjnych. Różne twardości materiałów, kolory czy oczekiwany poziom wykończenia wymagają użycia nie tylko różnych pod względem siły cięcia (ostrości) past i mleczek polerskich lecz także zastosowania specjalistycznych głowic, gąbek czy futer. Narzędzia takie muszą być również odpowiednio zaprojektowane i wykonane. W niniejszym tekście przedstawimy możliwe zagrożenia podczas polerowania oraz rozwiązania.

Zagrożenia podczas polerowania

Podstawowymi zagrożeniami podczas polerowania są:

– przegrzanie powierzchni w czasie wykonywania prac polerskich.

– przypadkowe uszkodzenie podczas polerowania trudno dostępnych miejsc

– uszkodzenia aplikatorem

Bazując na wieloletnim doświadczeniu marka Sea-Line BRAYT określa następujące przyczyny i proponuje następujące rozwiązania.

Temperatura

Uszkodzenie przez nadmierną temperaturę często jest nieodwracalne. Podniesienie temperatury to skutek tarcia głowicy polerskiej o powierzchnię przy jednoczesnym usuwaniu z niej defektów. Większy docisk, duża prędkość obrotowa urządzenia i czas polerowania mają bezpośredni wpływ na tempo wzrostu temperatury powierzchni. Temperatura powierzchni polerowanej jest tylko jednym z kilku zagrożeń na które musimy zwrócić baczną uwagę używając klasycznych gąbek polerskich.  Rozwiązanie BRAYT to użycie aplikatorów wełnianych z naturalnego futra jagnięcego lub owczego.

Przypadkowe uszkodzenia 

Przypadkowe uszkodzenia występują najczęściej podczas polerowania trudno dostępnych miejsc. Polerowane narożniki, kanty, rogi czy przetłoczenia będą bezpieczne dzięki odpowiedniego wykończenia futra polerskiego Sea-Line® / BRAYT  i zastosowaniu odpowiedniej tarczy do mocowania głowic. Podstawą nośną futra jagnięcego jest dysk wykonany ze sztywnego filcu do którego „na rzep” mocowana jest tarcza o 3 cm mniejszej średnicy. Powstały bufor z filcu i wełny (1,5 cm) wokół tarczy mocującej, pozwala jednocześnie na:

  • polerowanie narożników o kącie wklęsłym od 90°
  • osłonięcie tarczy mocującej przez podwinięty w wyniku naturalnej pracy filc z wełną, zapobiegając uszkodzeniu powierzchni bokiem tarczy mocującej
  • płynne przejście po obłych / falistych przetłoczniach powierzchni przy zastosowaniu tarczy mocującej typu „SOFT”

Zastosowany sztywny filc nośny zapobiega podnoszeniu się krawędzi futra podczas polerowania płaskich powierzchni. Futro owcze dwustronne pozwala polerować ściany przetłoczeń o szerokości nie mniejszej niż 2 cm i nie głębszych niż 8 cm.

Uszkodzony aplikator

Jedną z przyczyn powstawania uszkodzeń na powierzchni polerowanej są uszkodzone głowice polerskie. Banalne z pozory uszkodzenia struktury gąbki jak oderwane fragmenty, przecięcia, postrzępione krawędzie są przyczyną gromadzenia się w tych miejscach zanieczyszczeń w postaci pyłków i drobin z polerowanej powierzchni. W miejscach tych gromadzi się również pasta polerska, która nie może zostać roztarta przez nierównomierne przyleganie głowicy polerskiej do powierzchni. Zanieczyszczenia oraz uszkodzenia na powierzchni głowicy są przyczyną powstawania defektów, obniżając jakość wykonywanych prac polerskich.  Skutkiem uszkodzeń powierzchni głowicy polerującej jest również jej nierównomierna praca obniżająca efektywność polerowania.

Głowice Sea-Line® / BRAYT wykonane w wełny naturalnej nie są narażone na pogorszenie się parametrów pracy. Włókna naturalne przytwierdzone są jedynie do tarczy nośnej, nie pozwalając na powstanie uszkodzeń na aktywnej powierzchni polerującej. Włókna podczas pracy obrotowej głowicy polerskiej zawsze ułożą się  idealnie do kształtu polerowanej powierzchni, równomiernie usuwając z niej defekty. Niemożliwe jest również punktowe gromadzenie się zanieczyszczeń w bezpośredniej okolicy aktywnej powierzchni polerującej.

Sea-line

Tab.1. Dobór past polerskich Sea-Line® do różnych typów głowic polerskich, uwzględniając różne siły cięcia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin