Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jachty „Saturn” – 10 lat na rynku

Jachty „Saturn” – 10 lat na rynku

3 Lip, 2015

Rozmowa z właścicielem stoczni ” Saturn Yachts” –  Jerzym  Stasiczakiem.

To już dwunasty rok a nadal piszemy ” 10 lat na rynku ” To tylko tytuł serii artykułów  o ” Saturnach ” i niech już tak zostanie. Rzeczywiście to już dwunasty sezon od pierwszego produktu jakim  był ” Saturn 720 ”.

Kontynuacją  jachtu ” Saturn 720” jest  ” Saturn 24 RC”  ?

-Tak i na nim  się skoncentrujemy. Pierwszy start w 2014 w Długodystansowych  Mistrzostwach  Polski  we Włocławka  i I miejsce w klasie T- 3. Powtórka  z 2004 roku  gdy ”Saturn 720” ”Zółta jajecznica ” zdobył identyczne trofeum. Brak czasu na  sprawdzenie i opływanie obu jachtów. Do ostatnich  godzin przed startem było jeszcze sporo  pracy .

Następne regaty i nie było już tak kolorowo?

– W miesiącu lipcu i sierpniu jacht pływał w regatach PPJK  i  ” Puchar  Soliny ” i było bardzo dobrze ,  bo zajął I miejsca  w T-3, a następnie wystartował w klasie ” Sport” z Delphiami  i nie był ” czerwoną  latarnią ” bo zajął 7 miejsce na 9 jachtów sportowych, gdzie wszyscy oprócz ” Saturna 24” pływali z genakerami. Pech dopadł nas dopiero w Giżycku  na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, gdzie jacht uderzył  mieczem w  podwodny kamień i trochę go uszkodził. Po tygodniu jacht był naprawiany  i wygrał Mistrzostwa Warszawy  i zajął II miejsce  w Mistrzostwach Słowacji (za  Melgesem).

Rok 2015  targi „ Wiatr i Woda” i nagroda „ Gwóźdź Targów”  ?

-W ostatniej chwili podjęliśmy decyzję o udziale w targach , ale nikt nie myślał o udziale w konkursie „ Gwóźdź Targów”. Zresztą nigdy nie braliśmy  udziału w żadnych targowych  konkursach  wychodząc z założenie że najlepsze „konkursy”odbywają się na wodzie . Komisja konkursowa sądziła  że jest to jacht typowo regatowy bez wyposażenia turystycznego, ale po wejściu do kabiny stwierdzono że jest to  dobrze wyposażony jacht turystyczny , myślę że dlatego nasze szanse na I miejsce zwiększyły się .

  Pierwsze regaty  w 2015r to znów Długodystansowe  Mistrzostwa Polski  we Włocławku  5- 7.06 .2015 ?

Tak  I miejsce w klasie T-3 chociaż nie było  tak różowo, bo w pierwszym biegu   na prowadzeniu ponad kilometr od pozostałych przestało wiać od naszej strony, a wszystkie jachty przeszły druga stroną . Po chwili udało się dogonić wszystkich i z 8 – go miejsca zrobiło się 3-cie. Pozostałe  biegi  były na tyle dobre,że udało się stanąć na podium.

Tydzień później PPJK na Solinie .Pięć biegów i pięć jedynek , a jakie dalsze plany?

3-5 lipiec „ Błękitna Wstęga  Balatonu” regaty 24 – godzinne ,a w ubiegłym roku na ok.650 jachtów, zakończyło niecałe 250.

23 -25 lipiec Mistrzostwa Słowacji na Orawie ,a 29 lipca „ Polonijne  Mistrzostwa Świata  ” na Solinie  gdzie wystartują  jachty „ Saturn”.

   W takim razie życzę pomyślnych  wiatrów.

                                                                       Rozmawiała: Beata  Krukar

                                                                                                                                          

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin