Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Naczynia na jacht. Jakie wybrać?

Naczynia na jacht. Jakie wybrać?

3 Lip, 2015

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów naczyń… od jednorazowych po porcelanowe… ale pytanie brzmi: które wybrać na naszą wymarzoną łódkę.

Tradycyjne naczynia z porcelany nie są problemem, dopóki przechowujemy je w szafkach. Kłopoty zaczynają się jednak, gdy jesteśmy zmuszeni zjeść posiłek podczas rejsu w przechyle lub gdy w czasie postoju zaskoczy nas motorówka, która przepływając tuż obok wytwarza półmetrową falę i kołysze naszą łódką bez opamiętania. Wtedy mamy dwa problemy. Pierwszy, natychmiastowy, to sprzątanie potłuczonej porcelany – żadna przyjemność, zwłaszcza jeśli jesteśmy boso i stoimy pośrodku całego bałaganu. Drugi problem to dokupienie nowych naczyń, co nierzadko może być utrudnione  np. gdy właśnie jesteśmy kilkadziesiąt mil morskich od jakiegokolwiek portu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem są naczynia nietłukące. Do wyboru mamy kilka rodzajów takich naczyń.

1) Naczynia jednorazowe

Tych nie polecamy z dwóch powodów. Oba oczywiste – ekologia, a także trudność w przechowywaniu i pozbywaniu się zużytych już naczyń. Zdecydowanie odradzamy!

2) Tanie, plastikowe lub aluminiowe zestawy ‘kempingowe’

Spełniają swoje zadanie, ale nie są zbyt reprezentacyjne. Z takimi naczyniami nie poczujemy się na naszej łódce jak w przytulnym azylu, ale bardziej jak w niskobudżetowym hostelu. Jeśli nasze podejście jest „może być”, to takie naczynia w zupełności wystarczą. Jednak dlaczego nie pozwolić sobie na coś lepszego, skoro pływamy dla przyjemności?

3) Arcoroc (duralex)

Naczynia z arcoroku są prawie nietłukące. Niekiedy arcoroc wytrzymuje  upadek nawet z jednego metra. Jednak gdy już się rozbije, często rozpryskuje się na tysiące małych kawałeczków, które podobnie jak potłuczone szkło, są trudne do posprzątania i niebezpieczne, jeśli chodzi się po łódce bez obuwia. Arcoroc występuje najczęściej w dwóch kolorach – białym, a także przydymionym przezroczystym. Naczynia są na ogół bez żadnych wzorów, tym bardziej ze świecą szukać kolorystyki lub wzornictwa nawołujących do stylu morskiego.

Arcoroc ma jednak swoje zalety. Nie widać na nim śladów cięcia nożem oraz nie matowieje podczas mycia. A zatem: jeśli jesteśmy bardzo ostrożni w użytkowaniu i nie przeszkadza nam oldskulowe wzornictwo tych naczyń, to arcoroc nie jest najgorszym wyborem.

4) Melamina

Podstawowe zalety naczyń z melaminy, oprócz właściwości nietłukących, to ich lekka waga oraz szeroki wybór kolekcji. Naczynia z melaminy coraz częściej wykorzystywane są w branży jachtowej, co znajduje odzwierciedlenie w biało-granatowej kolorystyce oraz wzornictwie z marynistycznym akcentem. Melamina może być różnej grubości. Grubsze naczynia, wykonane z wyższej jakości tworzywa, do złudzenia przypominają porcelanę – wagą oraz połyskiem. Coraz częściej spotkać też można naczynia z melaminy opatrzone od spodu antypoślizgową gumką z silikonu, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem na jachtach.

Melamina mimo tak doskonałych właściwości, ma niestety  swoje wady. Po pierwsze, takie naczynia nie są wieczne. Z biegiem lat kolor i wzornictwo płowieją, zaleca się więc mycie naczyń delikatną stroną gąbki. Po drugie, na melaminie często widać ślady od herbaty i kawy. Zalecamy więc kupować kubki, które są ciemne w wewnątrz (najczęściej granatowe), dzięki czemu osad nie będzie widoczny.

Melamina ma też silną stronę – naczynia można myć w zmywarkach, które jak wiadomo coraz częściej pojawiają się na wyposażeniu luksusowych jachtów i łodzi motorowych.

Wybór nie jest łatwy, ale dzięki powyższym wskazówkom, nie będziecie mieli Państwo trudności przy zakupie: ładna, porządna, najlepszej jakości melamina to zawsze trafiona inwestycja i przyjemność użytkowania.

www.decorablue.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin