Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jachty „Saturn” 10 lat na rynku – podsumowanie

Jachty „Saturn”  10 lat na rynku – podsumowanie

12 Lut, 2015

cz.X

Rozmowa z właścicielem stoczni ” Saturn Yachts” – Jerzym Stasiczakiem.

Czy rozpoczęty w 2004 roku program produkcji jachtów ”Saturn” spełnił swe założenia i osiągnął planowane cele?

– Zdecydowanie tak . Założeniem była produkcja szybkiego jachtu turystycznego mogącego konkurować w regatach z takimi jachtami jak „ Sportina „ czy „ Tango”. Był to „Saturn 720”. Okazało się, że zdeklasował on te konstrukcje . Zakończyliśmy jego produkcję w 2012 roku.

Ale przez dziesięć lat powstało pięć modeli ”Saturnów” ?

-W tym czasie inne firmy również zaczęły produkować szybkie jachty. Aby nie zostać w tyle trzeba było również myśleć o nowych konstrukcjach , ale takich które zadowoliłyby jak najwięcej klientów. Klienci są bardzo wymagający, większość posiada tzw „ żyłkę sportową ” więc im większy wybór tym lepiej bo można startować w każdej klasie. Ważne jednak jest przede wszystkim, że są to jachty turystyczne a nie sportowe .

I tak w klasie T-1 bardzo dobrze radzi sobie „ Saturn 21”. Ciekawostką jest to ,że nie był on planowany do regat lecz jako rekreacyjny jachcik rodzinny. Zainteresował się nim Andrzej Kęder sześciokrotny Mistrz Polski w klasie T-1 i przekonał mnie że ten jacht ma potencjał żeby wygrywać.

Rzeczywiście w latach 2012, 2013,2014 w klasie T-1 wygrał cykl regat „ Puchar Soliny”,a w 2014 roku zajął II miejsce w klasie turystycznej w Mistrzostwach Słowacji.

Klasa T-2 okazała się odpowiednia dla „ Saturna 23 GT ” ale również może startować w klasie T3, po zmniejszeniu wagi, wyższym maszcie i większej powierzchni żagli.

Od 2011 do 2014 roku Saturn 23 GT „’ Miłomłyn” ze sternikiem Ryśkiem Osmańskim zdobywał Mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski w T-2, a „ Black and White” z Mirkiem Sztubą w T- 3. Zdominował on również Mistrzostwa Słowacji Czech i Węgier, a ostatnio również Austrii.

Najwięcej sukcesów odniósł „ Saturn 25” produkowany od 2007 roku. Był czterokrotnie Mistrzem

i Wicemistrzem Polski nie licząc regat na wielu akwenach w Polsce i za granicą.

Według mojej statystyki „ Saturny ” zdobyły najwięcej trofeów w regatach jachtów. turystycznych przez ostatnie dziesięć lat . Jeśli się mylę to proszę o przedstawienie innych wyliczeń

Czy nowy ”Saturn 24 RC” będzie kontynuować tradycje poprzedników?

– Wszystko wskazuje że tak, chociaż rok 2014 był dla nas dość pechowy ( opisaliśmy to w poprzednich numerach Jacht Marketu – przypomnienie autora). Z powodzeniem wystartował jednak w wielu regatach w Polsce , Słowacji, na Węgrzech mierząc się z jachtami sportowymi przygotowanymi tylko do regat . W 2014 zdobył Długodystansowe Mistrzostwa Polski we Włocławku i Mistrzostwa Warszawy.

Ale jego starty nie były zbyt nagłośnione w 2014 roku ?

– Jachty promujemy dopiero wtedy gdy są sprawdzone pod każdym względem , to również dotyczy „ Saturna 24 RC”

Co można jeszcze dodać na zakończenie ?

Chcę przypomnieć,że produkujemy również jacht „ Saturn 29,6” który został opisany w numerze listopadowym Jacht Marketu z 2013r jako jacht szkoleniowy i wycieczkowy, a także bardzo popularne rowery wodne i kajaki, chociaż firma nadal zajmuje się produkcją dla motoryzacji i ekologii.

Jednak dzięki startom w regatach mamy możliwość testować różne rozwiązania wpływające na wyniki i bezpieczeństwo . Staramy się zaspokajać wymagania klientów chociaż nie zawsze dadzą się zrealizować . Mamy klientów, którzy nabyli już trzy a nawet cztery „Saturny ”.

Pływają one w Chorwacji, na Bałtyku a nawet na Wołdze w Moskwie.

Sprawdza się nasza dewiza która brzmi :

Szanujemy naszych klientów w sposób szczególny. Dlatego wielu z nich przychodzi do nas z

polecenia „

Czy będzie Pan wystawiał jachty na Targach Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr

i Woda w Warszawie ?

– Tak planujemy na targach Warszawie wystawić jacht Saturn 24 RC.

Rozmawiała: Beata Krukar

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin