Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Bieżące zabiegi konserwacyjne na drewnie

Bieżące zabiegi konserwacyjne na drewnie

14 Sie, 2014

 

Tegoroczne lato rozpieszcza nas – żeglarzy – jeśli chodzi o sprzyjające warunki czy to do organizacji regat, czy też rekreacyjnych rejsów. Doskonała pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że jeziora oraz rzeki tętnią życiem, a w marinach nierzadko ciężko znaleźć wolną keję. Intensywne użytkowanie jachtów łączy się nierozelwalnie z koniecznością wykonywania okresowych prac konserwacyjnych. Tak samo jak w przypadku układów mechanicznych, drewno wymaga odpowiedniej konserwacji nie tylko przed sezonem, czy po jego zakończeniu, ale konieczne jest wykonywanie niektórych zabiegów jeszcze w trakcie sezonu.

Drewno jako materiał naturalny ulega wielu przemianom pod wpływem promieniowania UV, wysokiej temperatury czy podwyższonej wilgotności. Z uwagi na te czynniki wymaga ono bieżącej konserwacji. Są oczywiście gatunki, które wymagają zdecydowanie mniej uwagi i rzadszej konserwacji (teak, iroko) jednak nie ma takiego materiału (niezależnie czy jest to drewno, laminat, stal itp.), który nie wymagałby jakiejkolwiek zabiegów.

Przemiany zachodzące w drewnie

Pierwszym zauważalnym efektem przemian zachodzących w drewnie pod wpływem warunków atmosferycznych jest jego matowienie i stopniowe szarzenie. Już na tym etapie powinna nastąpić okresowa konserwacja. Jeśli jednak nie zostanie odpowiednio wcześnie uzupełniony olej wówczas szarzyzna będzie postępowała. W skrajnych przypadkach braku konserwacji w połączeniu z niewłaściwym gatunkiem drewna może dojść do takich naprężeń, że drewno zacznie się rozsychać, pękać czy nawet odklejać.

Zabiegi konserwacyjne

W większości nawet bardzo doświadczone warunkami atmosferycznymi drewno może odzyskać swój pierwotny urok i pozostać wspaniałą ozdobą jachtu. Tego typu zabiegi nie wymagają wielkich nakładów pracy, odpowiednio szybka reakcja na przemiany zachodzące w drewnie może ograniczyć się nawet wyłącznie do dołożenia kolejnej warstwy oleju, jednak usystemtyzujmy naszą wiedzę i dopasujmy do nich konkretne rozwiązania.

Gdy drewno jest jedynie zmatowiałe i widać, że oleje z górnej części elementów drewnianych uległy wypłukaniu, zachodzi konieczność dołożenia kolejnej warstwy oleju. Tego typu zabieg powinien być poprzedzony dokładnym umyciem i wysuszeniem powierzchni. Po pracach przygotowawczych należy dokładać olej Owatrol Marine D1 metodą mokre na mokre do momentu, aż drewno przestanie chłonąć. W takich przypadkach nie należy ograniczać się do naniesienia tylko jednej warstwy, gdyż charakterystyka olejów Owatrol sprawia, że za każdym razem, będą one coraz bardziej wnikały w głąb jeszcze lepiej zabezpieczając drewno i pozwalając unikać częstszych prac konserwacyjnych. Nie wolno zapomnieć, że nadmiar naniesionego oleju zawsze należy wytrzeć, aby uzyskać jednolity wygląd drewna.

Wraz z coraz dłuższym eksponowaniem pokładów i innych elementów drewnianych na ekstremalne warunki drewno ulega szarzeniu. Nie jest to jednak proces nieodwracalny, gdyż wystarczy zastosować żel do odszarzania Owatrol Marine Deck Cleaner lub Owatrol Net-Trol aby przywrócić naturalny wygląd drewna, a po wyschnięciu nanieść olej Owatrol Marine D1 zgodnie ze wskazówkami powyżej.

Przygotowano we współpracy z firmą Tiger System Sp. z o.o. Sp. k. wyłącznym dystrybutorem marki Owatrol Marine w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin