Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Malta – skryta piękność

Malta – skryta piękność

14 Wrz, 2014

Urokliwa, aczkolwiek nieco dzika Malta, to jedno z rzadziej uczęszczanych przez polskich turystów miejsc. Ze względu na to, że Malta nie została jeszcze odkryta na masową skalę, oferuje wiele pięknych zakątków i ciekawych atrakcji nieskażonych ludzką obecnością.

Malta to prawdziwie cudowny archipelag sześciu wysp położonych w środkowej części Morza Śródziemnego. W skład archipelagu wchodzą trzy zamieszkane wyspy: Malta, Gozo, Comino oraz trzy niezamieszkane: Cominotto, św. Pawła i Filfa. Przepiękne klify
o wysokości ponad 200 m, zróżnicowana pełna zatok linia brzegowa, afrykański klimat, kamienne groty oblewane ciepłymi i czystymi wodami morza będą nam towarzyszyć podczas rejsów na tych wodach.

Cuda Archipelagu Maltańskiego

Wielkim atutem Malty są cuda wyrzeźbione przez morze. Liczne klify i kamienne groty na długo zapadają w pamięć. Malta słynie także z pięknych plaż. Co prawda większość z nich charakteryzuje się raczej skalistymi i stromymi zejściami do morza, jednak gwarantują one prywatność i wspaniałe widoki. Malta słynie również z licznych reliktów sprzed 7000 lat, które przyciągają miłośników historii. Wyspy kuszą też monumentalnymi zamkami, średniowiecznymi lochami, starymi, nastrojowymi miasteczkami i wioskami oraz zabytkami wpisanymi na listę UNESCO.

Malta doskonale nadaje się również do nurkowania. To jedno z najlepszych miejsce do uprawiania tego sportu w całym basenie Morza Śródziemnego. Z uwagi na znaczną przejrzystość wody, wysoką temperaturę oraz możliwość nurkowania także w nocy, wybierana jest zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych nurków. Podwodny świat zachwyca oryginalną florą i fauną oraz pięknie ubarwionymi okazami ryb. Nurkowanie
w tych okolicach umożliwia też poznanie tragicznej często historii uosobionej we wrakach
i pozostałościach po katastrofach.

By zobaczyć część z tych cudów, warto zwiedzić wszystkie wyspy Archipelagu Maltańskiego.

Malta

Dużo słońca, przejrzyste morze, średnia temperatura na poziomie 23 stopni, wspaniałe krajobrazy, mnóstwo zabytków – tak w skrócie można scharakteryzować Maltę, największą
z wysp Archipelagu Maltańskiego,  położoną między Afryką a Sycylią. Wielką zaletą Malty jest jej klimat, który sprzyja wypoczynkowi właściwie o każdej porze roku. W zimie średnia temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza, latem praktycznie nigdy nie spada poniżej 25.  Pada tu rzadko i krótko, a wiatry są bardzo łagodne. Na Malcie szczególnie mocno kultywowane są tradycje ludowe. Święta kościelne charakteryzują liczne procesje i
pokazy sztucznych ogni. Na wyspie występuje wiele cennych zabytków szkoły architektonicznej rozwijającej się w XVII i XVIII w. Warte zwiedzenia są również dzieła włoskich artystów: Mattia Preti i Caravaggio zdobiące znaczną część miejscowych kościołów.

Gozo

Wchodzi w skład demokratycznej Republiki Malty. Wyspa jest usytuowana na północny-zachód od Malty i jest od niej pięć razy mniejsza. To prawdziwy raj dla osób, które cenią spokojny wypoczynek. Wyspa Gozo to bardzo urokliwe miejsce, które zachwyca urozmaiconym klifowym wybrzeżem zbudowanym ze skał wapiennych tworzących liczne groty i zatoczki o fantazyjnych, niespotykanych kształtach. Uroku wyspie dodają także wszechobecne kwiaty oleandry, pięknie kontrastujące z żółtymi skałami i białą zabudową domów. Najwięcej atrakcji zlokalizowanych jest w dwóch miasteczkach: Marsalforn oraz Xlendi. Na środku wyspy wzniesiona jest potężna cytadela. Warte uwagi są także świątynia Ggantija i groty Kalipso.

Comino

To nieduża wyspa zamieszkała przez jedną rodzinę znajdująca się w połowie drogi z Malty na Gozo. Jej urok tkwi w niezwykle rajskim zakątku zwanym Błękitną Laguną. Piękno laguny po prostu zachwyca – krystalicznie czysta woda i biały piasek przyprawiają o zawrót głowy. Miejsce to polecamy szczególnie fanom pływania i snorkelingu. Przebywając na wyspie warto też wybrać się do rezerwatu ptaków.

Cominotto

Nieduża, niezamieszkała i skalista wyspa zlokalizowana pomiędzy Maltą a Gozo, mająca zaledwie 250 m kw powierzchni.

Wyspa Św. Pawła

Kolejna nieduża i niezamieszkała wyspa należąca do Malty. Jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od zdarzenia, jakim było rozbicie statku u wybrzeża wyspy przewożącego Św. Pawła do Rzymu. Na wyspie znajduje się posąg prezentujący podobiznę św. Pawła.

Filfla

Również niezamieszkała wyspa zlokalizowana około 5 km na południe od Malty charakteryzująca się majestatycznym klifowym wybrzeżem. Filfla to bardzo mała wysepka stanowiąca w całości rezerwat przyrody.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin