Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Olejowane drewno na jachcie

Olejowane drewno na jachcie

11 Cze, 2014

Tematyka drewna na jachtach jest niewyczerpana. Każdy gatunek drewna ma stwoje charakterystyczne cechy, jednak niezależnie od gatunku, zawsze drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

 

Bardzo często spotykamy się z opinią, że dobry olej to ten, który zapewnia niezmienny wygląd drewna przez cały sezon. Tego typu opinia jest błądna, ponieważ o ile w drewnie pozostają substancje stałe dostarczone przez olej, o tyle każdy element drewniany podlega przemianom na skutek powstawania naprężeń, oddziaływania promieniowania UV czy też stałego bądź incydentalnego kontaktu z wodą. Właśnie takie warunki są przyczyną częstego powstawania patyny na powierzchni drewna. W opinii wielu osób, gdy na drewnie pojawi się patyna to jest to oznaka, że olej stracił swoje właściwości, a zatem należy ponownie wykonać zabieg całkowitego olejowania. Nie do końca opinia ta jest prawdziwa. Pochylmy się teraz nad tą problematyką.

 

Jak najczęściej wygląda dobór oleju do zabiegów na jachcie?

W zdecydowanej większości decydują kwestie znajomości produktu oraz wydajności. Najczęściej wymieramy te oleje, które maja dużą wydajność, przy czym duża wydajność bardzo często oznacza niedostateczną saturację drewna, a co za tym idzie słabe zabezpieczenie i krótki okres dobrej ochrony. W przypadku doboru olejów głęboko saturujących, takich jak Owatrol, wydajność jest dużo niższa ale tylko i wyłącznie kosztem dobrej saturacji i dobrego zabezpieczenia drewna przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Czy szare drewno musi oznaczać brak zabezpieczenia?

Sama szarzyzna na drewnie nie musi oznaczać braku odpowiedniej ochrony Pod wpływem warunków atmosferycznych lignina zawarta w drenie pokrywa się patyną. O ile w przypadku stosowania olejów wierzchnich (gęstych) oznacza to również wypłukanie się oleju, o tyle w przypadku olejów głębokiej saturacji (takich jak Owatrol) oznacza jedynie konieczność umycia i zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy oleju.

 

Najczęstrze błędy przy aplikacji oleju saturacyjnego

Wśród błędów można wyróżnić zarówno te, dotyczące zastosowania źle przygotowanego drewna, jak i te dotyczące złych technik aplikacji. Problematyka przygotowania samego drewna została już omówiona we wcześniejszych artykułach, dlatego teraz skupmy się na niewłaściwej aplikacji. Oleje saturacyjne Owatrol wymagają nanoszenia metodą mokre na mokre do momentu, kiedy drewno całkowicie przestanie wchłaniać olej. Bardzo często oleje te nanoszone są warstwami, w momencie, gdy poprzednio aplikowany olej uległ już wyschnięciu. Jest to błąd technologiczny, ponieważ wyschnięty olej nie pozwala na głębszą saturację, a zatem jedna utwardzona warstwa staje się przeszkodą do wnikania oleju. Nie jest to jednak błąd, którego nie dałoby się naprawić. Czas pełnego utwardzania i odparowywania wynosi 7 dni, zatem jeśli nastąpiło wyschnięcie pomiędzy warstwami aplikowanego oleju, do aplikacji oleju można przystąpić najwcześniej ósmego dnia licząc od momentu ostatniej aplikacji. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę, aby olej nie wysychał podczas nanoszenia.

 

Przygotowano we współpracy z firmą Tiger System Sp. z o.o. Sp. k. wyłącznym dystrybutorem marki Owatrol Marine w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin