Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Kupujesz jacht – miej oczy otwarte

Kupujesz jacht – miej oczy otwarte

11 Cze, 2014

To jest to! Po długich poszukiwaniach, w końcu wydaje Ci się, że znalazłeś idealny dla siebie jacht. Masz ochotę od razu wsiąść na pokład i wypłynąć w długi rejs. Ale, ale… lepiej nie robić tego zbyt pospiesznie, bo zakup łodzi powinien być dobrze przemyślany, aby z pięknego marzenia, nie stał się nocnym koszmarem.

To niesamowite jak beztrosko zachowują się niektórzy fani sportów wodnych kupując jacht żaglowy lub motorówkę. Potencjalni nabywcy potrafią poświęcić raptem szybkie 10 minut na pobieżne oględziny łodzi przed jej zakupem, zamiast dokładnie ją obejrzeć. W początkowej euforii, widząc wymarzony jacht, decydują się od ręki, kierując się sercem zamiast głową. Zwłaszcza kupując używaną łódkę, kupujący powinien dokładnie się jej przyjrzeć, gdyż niektóre gwarancje zazwyczaj regulowane są kontraktem.

Test samej łodzi, żagli, sprawdzenie elektryki i urządzeń elektronicznych oraz podwodnej części kadłuba – powinny być oczywistością. Jeśli kupujący nie jest pewien czy wszystko jest w porządku, może się też skonsultować z zaufaną osobą, która zna się na tym lepiej. W zależności od wartości łodzi, warto też zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnego rzeczoznawcy. Jeśli cena jachtu jest wysoka, koszty takiej kontroli są jak najbardziej uzasadnione.

Kiedy umowa sprzedaży jest gotowa, należy zwrócić uwagę na to, jakie elementy powinny być opisane w jej załącznikach. Podstawą jest zazwyczaj lista sprzętu, którą należy sumiennie sprawdzić punkt po punkcie. Dokumenty łodzi, instrukcja obsługi i kluczyki do jachtu – wszystko to powinno być uwzględnione w protokole przekazania, który będzie podpisany przez obie strony. W umowie powinny być uwzględnione również takie elementy jak płatność, sposób dostarczenia zakupionej jednostki czy też ubezpieczenie transportu.

Bez względu czy kupowany jacht jest nowy czy używany, wskazane jest, aby nowy właściciel, przed podpisaniem, dokładnie przejrzał całą umowę, wszystkie jej elementy, również te „drobnym drukiem” i wyjaśnił to, co wydaje mu się niejasne.

Kiedy w końcu umowa kupna jest już podpisana, a kupujący zostaje dumnym nowym właścicielem jachtu, pozostaje kwestia wyboru właściwego ubezpieczenia. Wartość zakupu nie koniecznie będzie równa wartości ubezpieczenia. Dlaczego? Cena nabycia jednostki podlegać może pewnym negocjacjom, ale kalkulacja ubezpieczenia bierze pod uwagę rzeczywistą wartość rynkową danej jednostki. Specjaliści ubezpieczeniowi w firmie Pantaenius posiadają jedną z największych na świecie baz danych jachtów. Podkreślają oni również tak istotną kwestię, jaką jest transport. Nowy właściciel powinien się upewnić, że ubezpieczenie jego łodzi obejmuje też transport lądowy, np. gdy łódź zakupiona w Holandii, będzie wodowana na Bałtyku, czyli co zawiera, a co ewentualnie wyklucza.

Jeśli nowy właściciel przed zakupem jachtu wszystko starannie sprawdzi i odpowiednio ubezpieczy nowy nabytek, uniknie z pewnością nerwów i niepewności, jakie mogłyby się zdarzyć przy podejmowaniu zbyt pochopnych decyzji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin