Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

WODNY SYSTEM ZASILANIA HPS 01, HYDROUS POWER SYSTEM HPS 01

WODNY SYSTEM ZASILANIA HPS 01, HYDROUS POWER SYSTEM HPS 01

9 Kwi, 2014

 Mamy przyjemność zaprezentować Państwu innowacyjny produkt powstały w ramach współpracy firmy Eurotech-Jacht z Cielczy oraz pracowników Zakładu Energoelektroniki i Sterowania Instytutu Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Poznańskiej. Zbudowane urządzenie HPS 01 (Hydrous Power System) jest bazowym podzespołem systemu umożliwiającego konwersję energii przepływającej wody na energię elektryczną o określonych parametrach (tzw. green energy).

Opracowane rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim dla jednostek jachtowych małej i średniej wielkości. Umożliwia konwersję energii przepływającej wody na energię elektryczną w trakcie rejsu, która może zostać wykorzystana zarówno do doładowywania akumulatorów, jak i zasilania urządzeń zainstalowanych na pokładzie. Jako pierwotne źródło energii elektrycznej wykorzystano generator elektryczny napędzany turbiną wodną bazujący na powszechnie instalowanych na jachtach doczepnych silnikach manewrowych. Niewątpliwą zaletą oferowanego urządzenia jest możliwość współpracy z różnymi modelami dostępnych na rynku silników manewrowych wyposażonych w mechaniczny regulator prędkości bez konieczności ich modyfikacji. Adaptacja do pracy generatorowej odbywa się poprzez zainstalowanie opisywanego produktu HPS 01 i odpowiedni wybór trybu pracy na panelu urządzenia (tryb pracy silnikowej albo generatorowej). Użytkownik końcowy może zatem w bardzo łatwy sposób zwiększyć funkcjonalność silnika manewrowego, który po zainstalowaniu prezentowanego urządzenia staje się nie tylko źródłem napędu jachtu, ale także stanowi alternatywne źródło energii elektrycznej. Należy zaznaczyć, że sam montaż urządzenia jest bardzo łatwy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

W celu zapewnienia wymaganych parametrów energii elektrycznej generowanej przez generator bazujący na silniku manewrowym wykorzystano przekształtnik energoelektroniczny będący głównym podzespołem HPS 01. Opracowany niekonwencjonalny system procesorowy sterujący urządzeniem kontroluje m.in. proces ładowania akumulatorów i automatycznie dostraja się do warunków występujących po stronie źródła (np. zmienna prędkość jachtu) i obciążenia (załączanie i wyłączanie odbiorników, stopień naładowania akumulatorów) dzięki zastosowaniu algorytmu typu MPPT – Maximum Power Point Tracking (algorytm maksymalizujący sprawności całego systemu mini elektrowni wodnej).

Jeżeli prędkość jachtu (prędkość obrotowa turbiny wodnej) osiągnie minimalną wartość wymaganą, to proces ładowania/zasilania zostanie rozpoczęty. Silnik manewrowy spełnia w tym trybie funkcję generatora energii elektrycznej, natomiast urządzenie HPS 01 dopasowuje parametry energii do wymagań akumulatora i zasilanych odbiorników z uwzględnieniem maksymalnej wydajności całego systemu w wyniku działania algorytmu MPPT. Kontrola i sterowanie poszczególnymi parametrami odbywają się w sposób automatyczny bez ingerencji użytkownika końcowego, który jednak ma możliwość podglądu niektórych wielkości i stanów układu za pomocą wbudowanego wyświetlacza LCD oraz diody sygnalizującej.

 

Urządzenie HPS 01 zostało wyposażone w rozbudowany system zabezpieczeń sprzętowych oraz programowych umożliwiających prawidłową oraz bezpieczną eksploatację poszczególnych elementów instalacji jachtowej (m.in. zabezpieczenia obwodów urządzenia HPS, opcjonalnych odbiorników, zainstalowanych akumulatorów).

Mamy przyjemność Państwa poinformować, że prezentowany niekonwencjonalny system alternatywnego zasilania jednostek jachtowych wykorzystujący energię przepływającej wody został nominowany w kategorii Innowacyjna Inwencja w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Tym samym mamy zaszczyt być wyróżnionymi w konkursie „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski w 2013 roku”.

Należy również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do stosowanych powszechnie rozwiązań bazujących na wykorzystywaniu energii słonecznej, jak i wiatrowej, nasze rozwiązanie wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych i nie stanowi ingerencji w konstrukcje mechaniczne jednostek pływających. Ponadto, w przypadku posiadania doczepnego silnika manewrowego z mechanicznym regulatorem prędkości, aby uzyskać w pełni funkcjonalną mini elektrownię wodną wystarczy zaimplementować prezentowane urządzenie HSP 01, co również ogranicza koszty.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin