Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Drewno w technice marynistycznej cz.2

Drewno w technice marynistycznej cz.2

30 Mar, 2014

W poprzednim artykule rozpoczęty został nowy cykl tematyczny dotyczący stosowania drewna w technice marynistycznej. Wcześniej została już omówiona kwestia odpowiedniego doboru gatunku drewna oraz metody sezonowania. Teraz nadszedł czas na tematykę związaną z mechanizmem saturacji olejami.

 

Podział olejów

Zasadniczo oleje ze względu na swoje właściwości dzielą się na oleje saturacyjne oraz oleje wierzchnie. Tak samo jak różne są właściwości wspomnianych olejów, tak też różne są składy chemiczne. Oleje saturacyjne w swoim składzie posiadają mniej substancji stałych dzięki czemu mają ułatwione zadanie przy wnikaniu i wiązaniu się z naturalnymi substancjami w drewnie.

Stosowanie każdego z rodzajów olejów niesie za sobą określone konsekwencje, czy to ze względu na miejsce zastosowania, czy też technikę nanoszenia. Oleje nawierzchniowe nie wnikają bowiem w głębokie struktury drewna, zatem ochrona którą zapewniają jest jedynie powierzchniowa. Tego typu powłoki wykazują również mniejszą elastyczność, ma to o tyle poważne konsekwencje, że drewno podczas użytkowania ulega kurczeniu oraz rozszerzaniu w cyklu naprzemiennym, zatem stosowanie mało elastycznych powłok może powodować zmniejszona ochronę szczególnie w momentach rozszerzania drewna. Trzeba również pamiętać, że większość olejów tego typu nie posiada właściwości rozpuszczających poprzednie warstwy, zatem bardzo szybko zachodzi konieczność usuwania starego oleju, ze względu na pojawiający się problem łuszczenia starych powłok.

Oleje saturacyjne Owatrol są zupełnie inną jakością wśród produktów stosowanych w technice marynistycznej. Używanie jednego z olejów Owatrol (D1, D1.PRO lub Textrol) pozwala na bardzo głęboką penetrację drewna, dzięki czemu nawet przy bardzo dużych wahaniach wilgotności oraz temperatury drewno pozostaje chronione. Specjalny skład tych olejów pozwala na wypieranie naturalnego oleju zawartego w drewnie z jednoczesnym zastępowaniem go żywicami zmodyfikowanymi, chroniącymi drewno przed warunkami atmosferycznymi, a nawet nadającym elementom drewnianym odporność na wodę (nawet słoną).

 

Mechanizm nanoszenia olejów saturacyjnych

Ze względu na swoja specyfikę oleje tego typu wymagają odmiennego sposobu nanoszenia. Wielu użytkowników przyzwyczajonych jest do nanoszenia kolejnych warstw oleju w momencie, gdy wcześniej aplikowana warstwa wyschła, nierzadko stosując również między-szlif. W przypadku olejów saturacyjnych Owatrol jest to błąd technologiczny. Podczas aplikacji stosowana jest metoda nakładania „mokre na mokre” zatem nie można dopuścić do przesychania oleju, a na każdym miejscu gdzie olej wchłania się należy dokładać kolejne warstwy do momentu zaprzestania wsiąkania oleju w drewniane elementy. Proces ten pozwala na bardzo głęboką penetrację drewna nawet przy tak tłustych gatunkach jak Teak czy Iroko.

Tego typu metoda pozwala wykorzystać kolejny atut olejów saturacyjnych Owatrol – rozpuszczanie poprzednich warstw. W tym konkretnym przypadku, poprzez dostarczanie kolejnej dawki oleju wydłużeniu ulega czas otwarcia, a zatem również możliwe jest większe wchłonięcie oleju w struktury drewna. Proces ten choć czasochłonny w swoim pierwszym etapie procentuje wieloma korzyściami już na etapie dalszej eksploatacji oraz pielęgnacji. Z dobrze zakonserwowanego drewna proces wypłukiwania oleju ogranicza się tylko do wierzchniej powierzchni, zatem konserwacja tego typu elementów jest już tylko kwestią kilku minut potrzebnych na dołożenie nowej warstwy oleju. Kolejnym atutem dobrze zaolejowanych elementów jest ich mniejsza podatność na szarzenie, co jest ważne szczególnie w przypadku tych miejsc, do których jest utrudniony dostęp podczas aplikacji.

 

W kolejnym artykule zostanie omówiona renowacja drewnianych elementów jachtów.

 

Opracowano przy współpracy z Tiger System Sp. z o.o. Sp. k. – wyłącznym dystrybutorem marki Owatrol Marine (www.owatrol.pl)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin