Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jak wybrać organizatora rejsów wakacyjnych ?

Jak wybrać organizatora rejsów wakacyjnych ?

14 Mar, 2014

Polacy coraz chętniej spędzają wakacje na wodzie. Największa liczba miłośników żeglowania odwiedza Chorwację. Jakość odpoczynku oraz przebieg rejsu w dużej mierze zależą jednak od organizatora. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając biuro podróży?

 

Według informacji podanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 60 proc. firm organizujących imprezy zagraniczne stosuje praktyki niezgodne z prawem. Choć liczba biur podróży łamiących przepisy systematycznie maleje, na rynku cały czas funkcjonują przedsiębiorcy liczący głównie na szybki zysk.

 

Poprzeczka coraz wyżej

 

Na polskim rynku działa blisko 100 podmiotów zajmujących się organizacją rejsów rekreacyjnych poza granicami naszego kraju. W kilkunastu przypadkach to doświadczeni profesjonaliści doskonale znający się na swojej pracy, dysponujący fachową kadrą, jednak w większości do miana organizatora rejsów pretendują osoby, które próbują połączyć zainteresowania z biznesem, nie zwracając uwagi na legalność takiego przedsięwzięcia. W dzisiejszych czasach najprostszą czynnością jest założenie strony internetowej z ofertą rejsów, ale spełnienie wszystkich warunków koniecznych do prowadzenia legalnej działalności jest dużo trudniejsze. Dlatego też wśród organizatorów rejsów większość stanowią pasjonaci żeglarstwa, którzy swoim profesjonalizmem stale podnoszą poprzeczkę.

 

Fachowość ponad wszystko

 

Po czym poznać profesjonalnego organizatora rejsów wakacyjnych? Po tym, że na stronie internetowej którą przeglądamy, bez problemu znajdziemy informację o wpisie zezwalającym na organizowanie usług turystycznych, nie wspominając o takich „drobiazgach” jak wszystkie dane firmy. Organizator szczegółowo odpowiada na wszystkie zadawane pytania. Nawet te niewygodne. W jego interesie jest bowiem przekazanie zainteresowanemu jak największej ilości informacji na temat rejsu i jego przebiegu. Świadomy i dobrze poinformowany klient kończy rejs zadowolony, po czym wraca do organizatora za rok i poleca jego usługi innym wczasowiczom.

W przypadku imprezy turystycznej jaką jest rejs jachtem wielkie znaczenie ma podejście organizatora do klienta. Co prawda, nie musi się on zgadzać ze wszystkimi wymogami pasażerów, dobrze jednak by wziął pod uwagę oczekiwania konsumentów. Niestety, nie każda firma otwarta jest na sugestie ze strony potencjalnych uczestników rejsów.

 

Sprawdź opinie

 

Internet to bardzo dobre źródło informacji na temat organizatorów rejsów wakacyjnych. Miłośnicy żeglowania chętnie dzielą się swoją wiedzą na forach czy blogach. Warto zatem zaczerpnąć wśród nich opinii na temat danej firmy, a nawet poprosić o ocenę jakości usług.

Jeżeli otrzymamy negatywną informację zamiast od razu zniechęcać się do organizatora, lepiej zapytajmy o powody niezadowolenia. Być może to, co nie odpowiadało jednym uczestnikom rejsu, jest akurat dokładnie tym czego szukamy. Chcąc pogłębić wiedzę na temat

organizatora należy też odwiedzić jego stronę i zapoznać się z opisem rejsów, warunkami uczestnictwa oraz referencjami.

 

Legalna działalność

 

Organizator usług turystycznych prowadzący legalną działalność musi być wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. W innym przypadku oferowanie usług konsumentom jest niezgodne z prawem. Dokumenty potwierdzające prowadzenie legalnej działalności nadaje marszałek województwa, w jakim firma ma zarejestrowaną działalność. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych znajduje się w internecie pod adresem www.turystyka.gov.pl. Przed podpisaniem umowy na rejs jachtem możemy sprawdzić czy dany organizator znajduje się na liście, i czy na pewno uprawniony jest do prowadzenia tego rodzaju działalności.

 

Kapitan jachtu

 

Wakacyjny rejs jachtem to bardzo ciekawy sposób na spędzenie urlopu. Przekonuje się o tym coraz większa liczba Polaków, którzy chętnie zarażają pasją swoje dzieci i przyjaciół.

Na przebieg rejsu oraz jego atrakcyjność duży wpływ ma skipper prowadzący wyprawę.

Rozmawiając z biurem podróży na temat rejsu warto zasięgnąć informacji na temat współpracujących z nim kapitanów. Zdarzają się bowiem organizatorzy, którzy co roku zmieniają skład skipperów. W miejscu tym należy zwrócić uwagę, że profesjonalny organizator rejsów przez lata współpracuje z tymi samymi kapitanami. Konsumenci zainteresowani rejsem powinni również zapytać o wiedzę i doświadczenie skipperów oraz to, czy posiadają niezbędne i aktualne uprawnienia. Znaczenie mają także informacje o tym, ile czasu w roku spędzają na jachcie, i czy jest to ich sposób na utrzymanie, czy też okazja na spędzenie opłacanego przez innych urlopu.

 

Komfort i wygoda

Ogólny stan jachtu ma wielkie znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa żeglowania. Poszukując organizatora rejsów w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy posiada on własne jachty i ile jednostek wchodzi w skład floty. Dlaczego? Sprzęt użytkowany przez firmę czarterową jest w dużo gorszym stanie niż jacht z tego samego rocznika wykorzystywany przez jego właściciela. Konsument ma również prawo poprosić o przesłanie aktualnych zdjęć jachtów oraz szczegółowego spisu podstawowego i dodatkowego wyposażenia.

 

Rejs rejsowi nie równy

 

Dostępna na polskim rynku oferta rejsów jest bardzo szeroka. Organizatorzy proponują rejsy rekreacyjne, szkoleniowe, rodzinne, dla singli, seniorów czy osób aktywnych. Podczas rozmowy z organizatorem należy jasno podkreślić, jakie mamy oczekiwania względem rejsu. Jedni uczestnicy rejsów nastawieni są na wypoczynek i relaks, inni na poszerzanie wiedzy, szlifowanie umiejętności żeglarskich, a także zdobycie uprawnień do samodzielnego żeglowania.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin