Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Drewno w technice marynistycznej

Drewno w technice marynistycznej

14 Lut, 2014

Wraz z pojawieniem się pierwszych wiosennych promieni słonecznych wielu z nas zapragnie doświadczyć tego, co zimą było niemożliwe – wypłynąć ukochanym jachtem. Aby było to jednak możliwe, konieczny jest przegląd całej jednostki, a w wielu przypadkach także naprawa lub wymiana niektórych jego elementów. To czego się używa, jak wiadomo ulega zużyciu, jednak by można było cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją należy wszystkich napraw i pielęgnacji dokonywać na bieżąco. Jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe, czasem zwyczajnie nie ma czasu na niektóre zabiegi, a czasem nie zauważamy nawet, że jakimś elementem należałoby się już zająć. Tak pozostawiane ulegają dalszemu zużywaniu czy uszkodzeniu.

Nie inaczej sprawa ma się z drewnem stosowanym w technice jachtowej. W związku z tym należałoby poruszyć tą tematykę zgłębiając poszczególne jej aspekty tak, aby pielęgnacja drewna była przyjemnością, a nie jak to jest w wielu przypadkach przykrym obowiązkiem. Dlaczego akurat przykrym obowiązkiem? Ponieważ źle dobrane drewno, złe przygotowanie elementów, niepoprawny montaż czy też stosowanie nieodpowiednich środków konserwacyjno – pielęgnacyjnych mogą bardzo skutecznie zniechęcić do stosowania jakichkolwiek elementów drewnianych na jachtach.

Zrozumieć drewno

Jak wiadomo, nie wszystkie gatunki drewna nadają się do stosowania w stałym kontakcie z wodą, czy nawet wilgocią. Nie chodzi tutaj tylko o trwałość drewna czy jego stabilność, ale należy zwrócić również uwagę na tak prozaiczne aspekty jak wypłukiwanie się olejów bądź garbników czy też walory zapachowe. Właśnie biorąc pod uwagę wszystkie względy, można przyjąć, że optymalnymi gatunkami do stosowania w technice marynistycznej są: Teak, Iroko oraz Mahonie. Sam dobór drewna pod względem gatunku nie gwarantuje jednak pełni sukcesu. Myliłby się ten, który uważa, że zastosowanie „pierwszego lepszego” Teaku przewyższy właściwościami prawidłowo dobrane i przygotowane Iroko. Odpowiednia wilgotność drewna (możliwie jak najniższa) oraz stojący układ słoi, a nawet chemiczna obróbka są kluczem do sukcesu.

Elementy wyselekcjonowane, obrobione mechanicznie i co dalej?

Stosowanie gatunków wspomnianych powyżej pozwala na możliwie bezproblematyczne przygotowanie do eksploatacji. O ile to możliwe należy drewno przygotować chemicznie poprzez otwarcie porów drewna na działanie środków konserwujących. Co jednak w przypadku, gdy elementy są już przymocowane? W takim przypadku, o ile spoiny czy mocowania mechaniczne nie wskazują oznak zużycia, otwarcie porów może nastąpić na zamocowanym już elemencie.

Drewno po obróbce mechanicznej ma utrudnione wchłanianie środków konserwujących, dlatego właśnie zalecane jest używanie preparatów takich jak Owatrol PrepDeck w celu umożliwienia lub poprawienia chłonięcia. W tym celu należy przygotować 25% roztwór srodka PrepDeck z wodą i nanosić metodą mokre na mokre na drewno przez około 15 minut, po tym czasie drewno należy obficie spłukać wodą pod ciśnieniem, a po kilku minutach nanieść środek Owatrol Deck Cleaner lub Owatrol Net-Trol w celu neutralizacji powierzchni. Po kolejnych 15 minutach spłukać ponownie wodą pod ciśnieniem i pozostawić do wyschnięcia. Należy pamiętać, że tego typu zabiegów nie wolno wykonywać w pełnym słońcu ani na rozgrzanym drewnie. Obfite lanie wodą na rozgrzane drewno skutkować może jego spękaniem, a prace w pełnym słońcu będą znacznie utrudnione, ponieważ każdy ze środków będzie niemalże natychmiast wysychał.

Co z sezonowaniem drewna?

Optymalnym zjawiskiem jest długie sezonowane nawet po wysuszeniu, w takim bowiem przypadku drewno staje się mniej podatne na naprężenia oraz wahania wilgotności. Należy jednak stwierdzić jednoznacznie, że nigdy długie sezonowanie drewna nie może zastąpić suszenia komorowego. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta: w toku procesów technologicznych zachodzących podczas suszenia komorowego z drewna usuwana jest wilgoć wewnątrzwłóknowa, która to wilgoć nawet podczas długiego sezonowania drewna nie zostanie usunięta. Efektem pozostania wspomnianej wilgoci wewnątrzwłóknowej jest powstawanie naprężeń nawet po zamocowaniu mechanicznym. Można jednak poprzez zabiegi związane z otwieraniem porów środkiem Owatrol PrepDeck zminimalizować następstwa tego zjawiska, w wyniku czego samo drewno „uspokaja się” a poprzez otwarcie porów łatwiejsza jest jego saturacja olejami.

W następnym artykule zostanie omówiony mechanizm saturacji olejami.

Opracowano przy współpracy z Tiger System Sp. z o.o. Sp. k. – wyłącznym dystrybutorem marki Owatrol Marine (www.owatrol.pl)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin