Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Huraganowy Krystian

Huraganowy Krystian

16 Sty, 2014

Na długo pozostanie on w pamięci. Pod koniec października orkan Krystian wprowadził niezły zamęt w całej północnej Europie. Pantenius także to odczuł.

W niektórych miejscach prędkość wiatru wynosiła nawet 160 km/h, a na wyspach Morza Północnego sięgała nawet 190 km/h. Pantenius odebrał ponad 273 zgłoszenia szkód, z czego większość nasz duński oddział w Skive, gdzie odnotowano ponad 60% szkód. Reszta szkód dotyczyła wybrzeża Bałtyku, a w niewielkiej części także i Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

Całkowity koszt szkód to 1,8 miliona Euro

Orkan Krystian w roku 2013 był w związku z ilością spowodowanych szkód najbardziej niszczycielskim „wydarzeniem”. Jednak całkowita ilość szkód nie działa tak na wyobraźnię jak łączna ich kwota, która wynosi 1,8 mln Euro. Jako że większość jachtów w czasie nadejścia orkanu została już wyslipowana, najbardziej ucierpiały jednostki pozostawione we wodzie . Pokrowce oraz szprycbudy zostały pozrywane, przyczepy i podstawy poprzewracały się, a na jachty padały powalone przez orkan drzewa. W porcie Travemunde, na przykład, złamała się topola i upadła na sześć stojących w pobliżu jachtów. W innych przypadkach następował efekt domina. Jeden z jachtów pod naporem szkwału przewrócił się na trzy stojące obok jachty. Zdarzały się również szkody całkowite. W dwóch jachtach w Danii uderzenie wybiło dziury w burcie, w następstwie czego zatonęły. Inne łódki musiały zostać uznane jako konstruktywne szkody całkowite.

30 rzeczoznawców zaangażowanych w akcję

W sumie nasz dział odszkodowań zaangażował równo 30 rzeczoznawców, którzy w marinach/portach Morza Bałtyckiego i Północnego spisywali i oceniali straty. Holger Flindt, kierownik działu odszkodowań grupy Pantaenius wychodzi z założenia, iż likwidacja tych największych szkód potrwa przynajmniej do początku sezonu w roku 2014, ponieważ zarówno stocznie i ich możliwości naprawcze są znacznie obciążone.

Poza tym, pracujemy właśnie na najwyższych obrotach nad obliczaniem strat jakich dokonał niedawno orkan Ksawery . Do dziś do naszego działu odszkodowań wpłynęło 57 zgłoszeń. Wszystkie przyjmujemy na bieżąco.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin