Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Koniec sezonu = czas na prace przed zimowaniem (część 2)

Koniec sezonu = czas na prace przed zimowaniem (część 2)

17 Lis, 2013

W poprzednim artykule poruszona została tematyka związana z zabezpieczeniem stali oraz tapicerek. W tej części skupimy się na materiałach drewnianych oraz laminatach.

 

Drewno

Wraz z normalnym użytkowaniem drewna olejowanego, zaobserwować można powszechne szarzenie drewna, które jest naturalnym procesem obronnym drewna przed wpływem warunków atmosferycznych, a zarazem także reakcją ligniny zawartej w drewnie na promieniowanie UV. Procesowi temu można zapobiegać dwojako: po pierwsze poprzez stosowanie olejów z filtrem UV (takie jak Owatrol D1.PRO), które opóźniają szarzenie drewna lub poprzez dokładne olejowanie drewna metodą mokre na mokre i uzupełnianie oleju podczas sezonu.

Trzeba zaznaczyć, że sama szarzyzna nie jest niczym złym o ile w porę zareagujemy na jej pojawienie się. Brak jakichkolwiek działań związanych z pojawieniem się szarzyzny może skutkować w skrajnych przypadkach nawet odklejaniem się drewna w wyniku powstałych naprężeń. O ile w sezonie letnim jednostki pływające narażone są na wysoką temperaturę, nasłonecznienie, oddziaływanie wilgoci o tyle zimą mamy do czynienia z bardziej ekstremalnymi zjawiskami jakimi są: mróz, wilgoć oraz wahania temperatury. Trzeba jasno zaznaczyć, że dla drewna nie jest groźna niska temperatura czy też wysoka temperatura, o ile jest ona utrzymywana w sposób ciągły, a drewno jest dobrze do niej przygotowane poprzez konserwację. Najgorsze co może być dla drewna to działanie bardzo niskiej temperatury lub wahań temperaturowych przy jednoczesnym braku przygotowania drewna do tychże warunków.

Skutkami nieprzygotowania drewna do zimowania będą bez wątpienia spękania lub rozklejenia, które pojawią się w momencie gdy do drewna zacznie wnikać wilgoć i będzie ona poddawana działaniom niskiej temperatury. Sposoby na zapobieganie tego typu uszkodzeniom są dwa: demontaż elementów drewnianych oraz dobre przygotowanie drewna do tych warunków. O ile demontaż elementów drewnianych nie zawsze jest możliwy, o tyle zawsze możliwa będzie odpowiednia konserwacja.

 

Jak odpowiednio przygotować drewno do zimowania?

Jeżeli drewno było odpowiednio konserwowane w trakcie sezonu, to jego przygotowanie do zimy będzie stosunkowo mało pracochłonne, ponieważ należy tylko dodać kolejna warstwę oleju Owatrol Marine D1 lub D1.PRO. Należy jednak pamiętać, by od ostatniego olejowania upłynęło przynajmniej 7 dni, a temperatura przez najbliższe 48 godzin nie spadła poniżej 5 stopni Celsjusza.

W przypadku gdy drewno jest jednak bardziej zaniedbane i szare, przed zimowaniem konieczne byłoby po pierwsze odszarzenie drewna przy pomocy Owatrol Marine Deck Cleaner lub Owatrol NET-TROL, a następnie po bardzo dobrym wysuszeniu nasycenie olejem Owatrol Marine.D1 lub D1.PRO metodą mokre na mokre do momentu, kiedy drewno przestanie chłonąć. W tym przypadku, tak samo jak wyżej, wymagana temperatura to 5 stopni Celsjusza.

 

Tworzywa sztuczne

Bardzo często po sezonie letnim elementy wykonane z tworzyw sztucznych pozbawione są całkowicie blasku , czego powodem jest oddziaływanie warunków atmosferycznych. Pozostawienie takich elementów na zimowanie skutkować może w skrajnych przypadkach nawet osmozą.

W przypadku laminatów sprawa wygląda dużo prościej, ponieważ wystarczy dobre umycie tych elementów przy użyciu detergentów do tego przeznaczonych, jednak pozbawionych całkowicie wosków. Po odparowaniu wody należy nałożyć grubą warstwę Owatrol Gelcoat Restorer lub Polytrol i pozostawić na około 15 minut, a następnie całość polerować czyściwem bawełnianym. Tak przygotowany element całkowicie jest chroniony przed wnikaniem jakiejkolwiek wilgoci, a dodatkowo kolorystyka zostanie w znacznym stopniu ożywiona.

 

Opracowano we współpracy z owatrol.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin