Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Sczerniały olej to już nie problem!

Sczerniały olej to już nie problem!

1 Sie, 2013

Niewątpliwie trzeba stwierdzić, że warunki marynistyczne, czyli częste bezpośrednie oddziaływanie wody oraz wysoka ekspozycja na działanie promieni słonecznych, nie należą do tych, które ułatwiają użytkowanie drewna. Nawet najbardziej odporne gatunki, takie jak teak, iroko czy mahonie, z biegiem czasu poddadzą się działaniu wspomnianych wyżej warunków. Efekty tych działań mogą być przeróżne i nie bez znaczenia jest to, jak drewno zostało wcześniej zabezpieczone. W wyniku oddziaływania wilgoci oraz słońca bardzo często obserwuje się następujące zjawiska na drewnie:

-szarzenie

-czernienie oleju

-powstawanie pęknięć

-odkształcenia.

O ile pierwsze zjawisko jest jak najbardziej naturalne o tyle trzy pozostałe są efektem albo złego przygotowania i wyselekcjonowania drewna przed jego montażem (pęknięcia, naprężenia) o tyle efekt czernienia jest wynikiem zastosowania złych olejów oraz stosowania warstw, które nie saturowały drewna, a jedynie pozostawały na jego powierzchni.

Samo występowanie wymienionych powyżej efektów działania niekorzystnych czynników nie dyskwalifikuje jednak drewna, jako podstawowego materiału przy budowie i wykańczaniu jednostek pływających, a jedynie zwraca uwagę na konsekwencje złego przygotowania lub niewłaściwej pielęgnacji drewna.

Już we wcześniejszych artykułach zostały omówione problemy szarzenia drewna oraz odpowiedniego przygotowania drewna do użytku na jachtach. W tym miejscu należałoby zatem skupić się na czernieniu oleju.

Obiegowa opinia głosi, że dobry olej to ten, który w swoim składzie ma dużą ilość żywic (substancji stałych). Ta teoria jest tylko częściowo prawdziwa. O ile duża ilość żywic jest potrzebna do odpowiedniego zabezpieczenia drewna o tyle już wysoka ich zawartość procentowa w oleju niekoniecznie musi przyczynić się do właściwego działania oleju. Dlatego oleje marki Owatrol (Marine D1, Textrol oraz Teak Olje) mają tak skomponowaną recepturę, aby po pierwsze doskonale zabezpieczały drewno, a po drugie dobrze saturowały i wnikały jak najgłębiej. Znane są przypadki, w których olej Marine D1 całkowicie przesaturował teak zastosowany na jachcie, owszem, aplikacja była długa, ale efekt zabezpieczenia drewna pozwolił na to, by w kolejnych sezonach nie spędzać kolejnych godzin (jeśli nie dni) na żmudnej renowacji.

Po czym można poznać, że olej który został zastosowany nie zawierał odpowiedniej ilości żywic? Już sama wydajność oleju może wskazywać na jego charakterystykę. Wysoka wydajność oleju, jest efektem słabej saturacji, dlatego olej pozostając na powierzchni w dużo większym stopniu narażony jest na oddziaływanie UV oraz wilgoci, czego efektem jest stopniowe, ale nieuniknione w przypadku tego typu olejów (wierzchnich), czernienie powierzchni. W przypadku olejów saturacyjnych, takich jak oleje Owatrol, zjawisko czenienia oleju jest marginalne, ponieważ miejsce oleju jest w drewnie a nie na jego powierzchni, dzięki czemu mamy po pierwsze dobrze zabezpieczone drewno, a po drugie czernienie oleju jest zjawiskiem marginalnym.

Jak pozbyć się sczerniałego oleju?

Sam olej ze swojej zasady jest całkowicie nierozpuszczalny w wodzie, zatem próba jego wypłukania nic nie da. W związku z tym są dwa rozwiązania:

-mechaniczne usunięcie oleju poprzez szlifowanie

-chemiczne usunięcie oleju.

Różnica między tymi metodami nie leży tylko w sposobie działania ale także, a może i przede wszystkim w efektach. Aby metoda mechaniczna spełniła swoją rolę, warstwa, która ma zostać usunięta musiałaby sięgać tak głęboko, jak głęboko wniknął stary olej. Samo zeszlifowanie wierzchniej warstwy nic nie da, ponieważ pozostawiony olej uniemożliwia wnikanie nowego oleju, zatem efekt staje się bardzo krótkotrwały, a co za tym idzie zjawisko będzie występowało cyklicznie.

Drugi sposób usuwania oleju to zastosowanie środków chemicznych, które spowodują, że olej stanie się rozpuszczalny w wodzie i będzie możliwe jego wypłukanie przy pomocy myjki ciśnieniowej. Tego typu środkiem jest Owatrol Aquanett. Zastosowanie tego preparatu pozwoli na to, aby już po 5 minutach olej można było wypłukać z drewna. Bardzo grube i bardzo stare warstwy oleju należy usuwać przy pomocy środka Marine Strip lub Owatrol Dilunett. Każdorazowo po użyciu wspomnianych środków chemicznych należy zastosować neutralizator Owatrol NET-TROL lub Deck Cleaner.

Jeszcze kilka słów na koniec…

Skoro tak wiele czasu kosztowało nas usuwanie efektów źle dobranego oleju, to przed wyborem kolejnego produtu należy się dobrze zastanowić czy chcemy po raz kolejny po pierwsze oglądać czarny olej na naszym szlachetnym i niewątpliwie drogim drewnie, a po drugie czy po raz kolejny chcemy usuwać stare warstwy oleju, by nasze drewno było ponownie ozdobą jachtu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin