Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Rejsy po Śródziemnym

Rejsy po Śródziemnym

1 Sie, 2013

Zapraszam na słoneczną podróż po Morzu Śródziemnym – a dokładniej po wybranych portach

południowej Hiszpanii i północnej Afryki. Podróż turystyczno-rekreacyjna, pod żaglami, bardzo

subiektywna – zapewne wielu wybrałoby inną trasę, inne tempo, inne porty i inne miejsca, ale chodzi

głównie o to, żeby przedstawić możliwości i zachęcić Państwa do podróżowania i żeglowania.

Dziś ostatnia część tej podróży:

Kadyks. Trzy tysiące lat historii.

Z brytyjskiego Gibraltaru wyruszyliśmy w ostatni – i chyba najkrótszy – odcinek naszej podróży, bo „tylko” do Kadyksu. Tym samym wróciliśmy na teren hiszpańskiej Andaluzji.

Miasto Kadyks nie jest bliżej znane przeciętnemu polskiemu turyście. Ci jednak, którzy mieli przyjemność je odwiedzić, z pewnością zachwycili się urokiem tego liczącego niewiele ponad 100 tys. mieszkańców miasteczka.

Miasto położone jest na niewielkim półwyspie – z jednej strony oddziela je od pozostałej części kontynentu europejskiego Zatoka Kadyks, z drugiej zaś – oblewane jest prze wody Oceanu Atlantyckiego. Być może nie jest to aż tak cenny punkt jak strzegący wejścia na Morze Śródziemne Gibraltar, jednak nadal jest to dobry strategiczne punkt. Temu właśnie położeniu Kadyks zawdzięcza swoją niezwykle długą historię: miasto zostało założone przez starożytnych Fenicjan jako „Gadir” ok. 1100 r .p.n.e.! Ponad trzy tysiące lat historii Kadyksu to wynik, który zapewnia miastu tytuł nie tylko najstarszego miasta w Hiszpanii, ale w tej części Europy! Tym bardziej dziwi, że dla typowego turysty bardziej znane i atrakcyjne w tej części Hiszpanii są inne ośrodki, jak np. Malaga, Sewilla czy nawet położone niedaleko Jerez de la Frontera, słynące z produkcji sherry.

Z długiej i ciekawej historii miasta warto wymienić, że znajdowało się ono pod władzą Kartaginy, następnie Rzymian, a także Maurów. Z historią miasta wiążą się także wielkie nazwiska i wydarzenia, które zna każdy miłośnik marynistyki – to tu słynny korsarz Francis Drake rozbił w XVI w. flotę hiszpańską. W czasach nowożytnych miastu udało się przełamać monopol Sewilli na handel z hiszpańskimi koloniami w Ameryce, dzięki czemu miasto stało się niezwykle ważnym ośrodkiem handlowym, transportowym, a także wojennym. I to właśnie w okolicach Kadyksu znajduje się Przylądek Trafalgar – na którego wodach Nelson rozbił połączoną flotę francusko-hiszpańską w czasie wojen napoleońskich w 1805 r.

Jeśli zaś chodzi o zabytki, to najciekawszymi atrakcjami są tu obiekty sakralne: dawny renesasansowy kościół – obecnie katedra Parroquía de Santa Cruz oraz Katedra Nueva z licznymi zabytkami architektonicznymi i zabytkami sztuki sakralnej (jak np. 4-metrowa monstrancja).

Jednak dla „turysty jachtowego” jest jeszcze jeden niezwykle ciekawy obiekt: trasa z mariny do miasta. Port jachtowy położony jest nieco na uboczu, dalej nawet niż port handlowy (Kadyks nadal pozostał niemałym portem handlowym). Drogę z mariny można pokonać albo taksówką, albo na pieszo, co szczególnie polecam. Jak wiadomo, pogoda na południu Hiszpanii rzadko płata figle, można więc pozwolić sobie na niezwykle przyjemny spacer w słońcu. Dlaczego jest tak przyjemnie? Ponieważ do miasta prowadzi niezwykle atrakcyjna promenada po dawnych murach obronnych, z zachowanymi nawet budkami strzelniczymi) i z przepięknym widokiem na Ocean i ciągnącą od niego bryzą, pobudzającą wyobraźnię do marzeń o długich i dalekich rejsach…

Zapewne nie zaskoczę nikogo, gdy stwierdzę, ze samo miasteczko jest niezwykle piękne – ale miasto o tak długiej historii nie może być brzydkie. Do tego przyjazny nadmorski klimat południowej Hiszpanii sprzyja i upiększa ulice, pełne są kolorowych i egzotycznych kwiatów i palm. Nawet zwykły park miejski w takim klimacie dla Polaka jest już namiastką Rajskiego Ogrodu.

Szanowni Państwo! To już koniec tej podróży – mam nadzieję, że zachęciłam Państwa do odwiedzenia niektórych portów w rejonie Morza Śródziemnego i że lektura była dla Państwa przyjemnością. Zapraszam do kontaktu: Kamila.kasprzak@gmail.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin