Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Powrót żagli na jezioro Ewingi w Zalewie

Powrót żagli na jezioro Ewingi w Zalewie

9 Lip, 2013

W dniach 26 – 28.07.2013r. w Zalewie na jeziorze Ewingi po bardzo długiej przerwie ponownie pojawią się żagle. Na jeziorze odbędą się regaty żeglarskie – eliminacje Pucharu Polski klasyOmega Sport i Omega Standard„O Puchar Burmistrza Zalewa 2013”.

Regaty te będą jedną z siedmiu eliminacji Pucharu Polski w klasie Omega, które rozgrywane są w różnych regionach Polski.

Bazą Zalewskich regat będzie nowo oddana ekologiczna mini przystań żeglarska, której nowoczesna, w pełni ekologiczna infrastruktura jest w stanie spełnić wszelakie oczekiwania turysty wodniaka, przypływającego na jezioro Ewingi.

Pojawienie się tego obiektu przywróciło po długich latach znaczenie Miasta i Gminy Zalewa w szeroko pojętym środowisku turystyki wodnej, jako atrakcji północnej części Pojezierza Iławskiego z jego sztandarowym akwenem jeziorem Jeziorak. Ponadto ekomarina doskonale wkomponowała się w atrakcje polskich dróg wodnych, leżących na szlaku międzynarodowej drogi wodnej E 70.

Organizacja regat najstarszej klasy łodzi żaglowej typu Omega to kurs na Zalewo, a tym samym alternatywa do turystycznego wykorzystania akwenu jeziora Ewingi, jako doskonałej odskoczni od zatłoczonych jezior w rejonie Warmii i Mazur. To zaproszenie do krainy z przebogatą historią, przyrodą, florą i fauną. Okolice Zalewa stanowią cenny fragment zielonych Płuc Polski. Występujące tu liczne, unikatowe gatunki roślin i zwierząt, a bardzo ciekawe ukształtowanie terenu czynią z tego miejsca jeden z najpiękniejszych zakątków Polski.

Zapraszamy do odwiedzenia Ziemi Zalewskiej.

Informacje praktyczne:

Jezioro Ewingi położone jest w północnej części Pojezierza Iławskiego, w dorzeczu rzeki Iławki, w zlewni rzeki Drwęcy. Ewingi, to staropruska nazwa przepięknego akwenu, który połączony jest kanałem żeglownym o długości 2,4 km, zwanym Kanałem Dobrzyckim, z najdłuższym jeziorem w Polsce i znanym w całej Europie jeziorem Jeziorak (27 km). Połączenie obu tych jezior umożliwia żeglugę i komunikację wodną z Kanałem Ostródzko – Elbląskim – najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce (84,2 km). Powierzchnia akwenu Ewingi wynosi 525,32 ha, kryjąc w sobie niesamowite walory przyrodnicze, żeglarskie i turystyczne. W pełni odkryta część brzegowa stwarza doskonałe warunki współzawodnictwa na wodzie.

Historia wtulonego do Jeziora Ewingi miasta Zalewo sięga początków XIV wieku. Miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy, a jego usytuowanie w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych, lądowych i wodnych pomiędzy Malborkiem, Dzierzgoniem, a Morągiem przyczyniło się do szybkiego rozwoju gospodarczego. Ponad 50 % powierzchni gminy stanowią tereny zakwalifikowane do I kategorii terenów rekreacyjnych. Jeziora i lasy pozwalają na uprawianie turystyki wodnej, pieszej, żeglarstwa i kajakarstwa. Niezwykły, zdrowy klimat tych okolic pozwala z pewnością na zapewnienie zdrowego i aktywnego wypoczynku nawet najbardziej wymagającemu turyście.

Wszystkich serdecznie zapraszamy nad i na jezioro. Ewingi do Zalewa.

Plan regat:

Piątek 26.07.2013r.

17:00-20:00

Zgłoszenia indywidualne

Sobota 27.07.2013r.

10:00

11:00

18:00

 

 

Otwarcie regat

Start do pierwszego wyścigu dnia

Program brzegowy dla uczestników regat

Niedziela 28.07.2013 r.

9:55

 

 

Start do pierwszego wyścigu dnia,

DSC08466 IMG_8090 DSC08479

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin