Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Teak – przygotowanie do sezonu elementów drewnianych olejowanych

Teak – przygotowanie do sezonu elementów drewnianych olejowanych

8 Mar, 2013

Niemalże na wszystkich jachtach można znaleźć choćby drobne elementy wykonane z drewna teakowego. Ze względu na swoje właściwości (stabilność dzięki dużej zawartości krzemu oraz naturalnych olejów) jest najlepszym gatunkiem drewna do stosowania w technice marynistycznej. Każdy naturalny materiał, na który wpływają czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć oraz promieniowanie słoneczne, ulega stopniowej utracie zarówno właściwości wizualnych jak i technicznych. Teak podobnie jak inne gatunki drewna posiada w swoim składzie ligninę, która pod wpływem oddziaływania promieniowania UV ulega patynowaniu, przez co z naturalnego koloru drewna, przybiera ono barwy od srebrnoszarej nawet do czarnej. Dodatkowo zaczynają się także wypłukiwać naturalne oleje zawarte w drewnie egzotycznym, które pod wpływem czasu zaczynają czernieć.

W odpowiedzi na te problemy zostały przygotowane preparaty do usuwania olejów Owatrol Aquanett oraz preparaty do przywracania naturalnego koloru i neutralizacji powierzchni drewna Owatrol Marine Deck Cleaner lub Owatrol NET-TROL.

Bardzo często, szczególnie na drewnie nieolejowanym zauważyć można czarne plamy, będące efektem wypłukiwania się naturalnego oleju z drewna, a przez to rozwoju patogenów. Do tej pory usuwanie tego typu plam wiązało się z koniecznością szlifowania drewna. Jednakże dostępność preparatu Owatrol Aquanett pozwala na pozbycie się tego typu plam w ciągu 5 minut. Po zastosowaniu tego preparatu i wyczyszczeniu powierzchni drewna szczotką, drewno odzyskuje swój pierwotny kolor, dzięki czemu nie ma konieczności jakiegokolwiek szlifowania.

Problemem wymagającym odrębnego omówienia jest patynowanie drewna, w tym przypadku zarówno teak, jak i inne gatunki pokrywają się w miarę równomiernie srebrnym nalotem, który zwykle usuwany był przez szlifowanie w celu odzyskania koloru. Szarzenie drewna jest procesem naturalnym i ograniczyć można je tylko poprzez zastosowanie olejów z filtrami UV. Jednakże należy pamiętać, że oleje takie jedynie opóźniają to zjawisko, a nie eliminują.

Zastosowanie preparatu Owatrol Marine Deck Cleaner lub Owatrol NET-TROL gwarantuje usunięcie patyny nawet w ciągu 15 minut (czas jest uzależniony od stopnia zszarzenia drewna). Konsystencja żelu pozwala na stosowanie go zarówno na powierzchniach pionowych jak i poziomych, a dodatkowo znacznie zwiększa również efektywność tego produktu. W przypadku zastosowania świeżego drewna na jachcie, konieczne jest zneutralizowanie naturalnych olejów, do tego zabiegu wskazane jest również zastosowanie Owatrol Marine Deck Cleaner lub Owatrol NET-TROL, ponieważ w znaczny sposób poprawi on saturację oleju.

Jak już zostało wspomniane wyżej z drewna wypłukują się naturalne oleje, które w znacznym stopniu konserwują i stabilizują drewno. W związku z tym konieczne jest uzupełnianie naturalnego oleju przy pomocy specjalnych olejów saturacyjnych do drewna egzotycznego „tłustego”. Wybór oleju może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego należałoby się dokładnie przyjrzeć charakterystyce oleju, który ma być zastosowany. Nie zawsze bowiem to co jest tańsze musi działać na podobnej zasadzie co droższe produkty i odwrotnie nie zawsze te bardzo drogie produkty są lepsze od tych bardziej przystępnych cenowo. Tak samo sytuacja się ma z ilością żywic zawartych w oleju – ze względu na gęstość i ilość naturalnych olejów zawartych w drewnie, olej nie powinien zawierać większej ilości żywic niż 40% objętościowych, ponieważ większa ich ilość może wpłynąć jedynie na zmniejszenie chłonności drewna, a co za tym pogorszenie saturacji. Dodatkowo oleje marynistyczne (np. Owatrol Marine D1, Owatrol Textrol, Owatrol Marine Deck Sealer) muszą posiadać odpowiednie nośniki i rozpuszczalniki, które pozwolą na lepsze wnikanie żywic zawartych w oleju.

Zastosowanie nieodpowiedniego oleju może skutkować w przyszłości koniecznością zastosowania specjalistycznych środków chemicznych (np. Owatrol PrepDeck) do całkowitego usunięcia zżelowanych żywic z powierzchni drewna, a w skrajnych przypadkach nawet wymianą elementów drewnianych.

afterbf bf2 voile15

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin