Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Stalowe elementy jachtów

Stalowe elementy jachtów

31 Sty, 2013

Oprócz drewna i tworzyw sztucznych, nadal w wielu elementach stosuje się stal węglową do produkcji jednostek pływających, szczególnie tych, o dużych gabarytach. Stal jest materiałem, który pod wpływem wilgoci oraz powietrza ulega szybkiemu utlenianiu, czyli rdzewieniu. Szczególnie w kontakcie ze słoną wodą można zaobserwować pojawianie się nalotów korozyjnych. Zaniedbanie tego typu usterek w skrajnych przypadkach prowadzić może do powstawania dziur. W celu zminimalizowania wpływu niekorzystnych warunków stosuje się podkłady oraz farby antykorozyjne, a także gdy stal jest już pokryta rdzą w celu zatrzymania jej rozwoju stosowane są inhibitory rdzy.

Podkłady antykorozyjne
W celu ochrony drewna przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych stosuje się bezpośrednio na stal podkłady antykorozyjne. Należy jednak zwrócić uwagę, by podkłady stosowane do tego typu zabezpieczeń były odporne na wszelkie rozpuszczalniki. W przypadku podkładu Owatrol CIP dodatkowo oprócz gruntowania podłoża przed nałożeniem innych farb, zabezpieczeniu ulega również ewentualny nalot rdzy. Penetracja struktury rdzy pozwala na całkowite zahamowanie jej rozwoju, a dodatkowo, uzyskane wykończenie pozwala na pokrycie innymi powłokami dekoracyjnymi wierzchnimi. Odporność temperaturowa do 175 stopni Celsjusza pozwala na zastosowanie Owatrol CIP nawet w warunkach o podwyższonej temperaturze otoczenia.

Farby antykorozyjne
W przypadku farb antykorozyjnych wierzchnich ważne jest aby łączyły się one w sposób bardzo trwały z farbami podkładowymi. Zastosowanie farb o niskiej lepkości powodować może powstawanie miejsc, w których mimo zabezpieczenia antykorozyjnych powłok, rozwijać się będzie rdza. Na początkowym etapie takie miejsca są niemalże niedostrzegalne, lecz po krótkim czasie od malowania zaczynają powstawać najpierw zacieki, a w dalszym etapie powłoka zaczyna pękać i łuszczyć się odsłaniając zaawansowaną już w stopniu znacznym rdzę.
Firma Owatrol oferuje wiele farb antykorozyjnych do stosowania zarówno na stali pokrytej farbami podkładowymi jak i na powierzchniach jeszcze surowych. Takimi farbami są przede wszystkim Rustol Deco oraz Rustol Alu-Ra.85. Pierwsza z nich oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego pozwala również nadać kolor malowanej powierzchni. Wysoka elastyczność pozwala na zastosowanie Rustol Deco w przeróżnych warunkach i na wszystkich rodzajach powierzchni. Rustol Alu-Ra.85 jest farbą o wyglądzie aluminium o bardzo wysokim połysku. Podobnie jak Rustol Deco zapewnia doskonałe zabezpieczenie antykorozyjne, a ponadto może być stosowana w szczególnie niesprzyjających warunkach wielkich wahań wilgotności oraz temperatur.

Inhibitory rdzy.
Środki tego typu pozwalają na zabezpieczenie zardzewiałych powierzchni. Tego typu produktem jest Owatrol Oil. Preparat oparty na oleju, który doskonale penetruje strukturę rdzy, wypierając wilgoć oraz powietrze. Dodatkowym atutem tego typu preparatu jest możliwość stosowania go jako dodatku do innych farb opartych na olejach. Tego typu mieszanina pozwala nadawać innym farbom właściwości antykorozyjne a ponadto zwiększa ich wydajność. Przed zastosowaniem Owatrol Oil nie ma konieczności szlifowania powierzchni, nawet wskazane jest aby ten inhibitor rdzy był aplikowany na stal choćby z minimalnym nalotem rdzy, ponieważ zwiększa to jego przyczepność do podłoża.

tekst, foto: Owatrol

OLYMPUS DIGITAL CAMERA owatrol_history2 Amarre CIP_Marine

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin