Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Radiotelefon morski z GPS. Wygoda czy snobizm?

Radiotelefon morski z GPS. Wygoda czy snobizm?

16 Sie, 2012

Przeglądając dostępne na rynku radiotelefony jachtowe i morskie można dojść do zadziwiających wniosków. Okazuje się, że aż dziewięć na dziesięć tego typu radiotelefonów nie posiada fabrycznie wbudowanego nadajnika i odbiornika GPS. A przecież jeżeli nie ma GPS-u, nie można wysłać sygnału S.O.S., który zawierałby automatycznie odczytaną pozycję łodzi. W urządzeniach ze zintegrowanym systemem GPS jest nawet specjalny czerwony przycisk alarmowy.

Przeglądając dostępne na rynku radiotelefony jachtowe i morskie można dojść do zadziwiających wniosków. Okazuje się, że aż dziewięć na dziesięć tego typu radiotelefonów nie posiada fabrycznie wbudowanego nadajnika i odbiornika GPS. A przecież jeżeli nie ma GPS-u, nie można wysłać sygnału S.O.S., który zawierałby automatycznie odczytaną pozycję łodzi. W urządzeniach ze zintegrowanym systemem GPS jest nawet specjalny czerwony przycisk alarmowy.

Nowoczesność i konserwatyzm
Wielu właścicieli starszych łodzi jest bardzo niechętnych wszelkim nowinkom. Uważają, że jeżeli ich jacht zostanie naszpikowany elektroniką, to stracie duszę. Może nie zawsze jest to ujmowane w dokładnie taki sposób, ale większość spośród malkontentów uważa, że nadmiar nowoczesnych urządzeń odbiera jachtowi klasę, sprawia, że staje się bezduszną maszyną.
Napakowane elektroniką jachty kojarzą się najczęściej z niedzielnymi żeglarzami, którzy wydają sporo pieniędzy na drogie łodzie, po to tylko, żeby w czasie urlopu dobrze się na nich prezentować. Inni żeglarze patrzą na nich zazwyczaj z mieszanką zazdrości i pogardy. W końcu któż by nie chciał mieć takich możliwości, jednak same pieniądze nie uczynią z nikogo doświadczonego żeglarza.
Niechęć do zmian jest wprawdzie wpisana w pewien etos ludzi morza – to konserwatyści, zazwyczaj w typie nieco staroświeckich gentlemanów. Dzisiejsi żeglarze bardzo chętnie nawiązują do takiego stereotypu, nic więc dziwnego, że również z dużą nieufnością patrzą na nowoczesne urządzenia.
Co ciekawe ci sami ludzie na lądzie używają zazwyczaj komputerów, w samochodach mają GPS-y, a bez telefonu komórkowego nie wyobrażają sobie życia.

Kiedy może się przydać radiotelefon z GPS
O ile w przypadku mazurskich wojaży w wielu miejscach możemy skontaktować się z numerem 112 za pomocą telefonu komórkowego, to już na morzu, w większej odległości od brzegu, taka możliwość nie jest nam dana. Wielu doświadczonych żeglarzy uważa, że poradzi sobie spokojnie w razie trudnych sytuacji, używając tradycyjnych sposobów na ustalenie swojej pozycji w razie potrzeby wezwania pomocy. Nie zawsze jednak jest to prawda, a przekonanie się o tym może być wyjątkowo przykrym doświadczeniem.
Radiotelefony morski z GPS są konstruowane w taki sposób, by mogły nam pomóc w każdych warunkach. To nie to samo, co GPS w telefonie komórkowym, czy nawet w samochodzie. Urządzenia instalowane w systemach, które mają być używane na morzu są produkowane z uwzględnieniem ciężkich warunków atmosferycznych, jakie mogą czasem panować na morzu. Projektanci zakładają, że połączenie z satelitą powinno być nawiązane bardzo szybko i powinno być utrzymane bez względu na pogodę. W końcu zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie możemy takiego urządzenia najbardziej potrzebować.

Tanio czy dobrze?
Producenci najpopularniejszych radiotelefonów morskich nie chcą zazwyczaj w podstawowych modelach swoich urządzeń instalować systemów do obsługi połączeń GPS. Tłumaczą się tym, że istnieje możliwość zakłóceń pomiędzy odbiornikami sygnałów UKF i GPS.
Rzeczywiście, w przypadku tańszego sprzętu istnieje taka możliwość. Nietrudno zauważyć, że nawet zwykły telefon komórkowy potrafi czasem zakłócać działanie odbiornika UKF. Niekiedy chodzi jedynie o wzbudzanie aktywności głośników. Ale nie rzadko mamy do czynienia również z zakłóceniem samego sygnału.
Jednak już nieco droższe urządzenia, które będą zawierały lepszej jakości elektronikę, nie powodują tego rodzaju problemów. W rzeczywistości powodem, dla którego producenci są niechętni połączeniom z systemem GPS nie jest wcale jakość, a jedynie cena takiego radiotelefonu. Producentom chodzi o to, by najtańsze urządzenia były rzeczywiście dostępne dla klienta w jak najniższej cenie. W tej sytuacji jednak warto się zastawić nad tym, czy dodatkowe zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, nie jest warte odrobinę większego wydatku.

Razem czy osobno
Skoro można kupić całkiem niezłe radiotelefony morskie bez urządzenia obsługującego GPS, to niektórzy wybierają takie właśnie rozwiązanie. Dochodzą do wniosku, że najpierw kupią porządne radio, a później, za jakiś czas, osobny nadajnik GPS. Dzięki temu, ze zakup będzie dokonany w jakimś odstępie czasu, będą mogli pozwolić sobie na lepszy jakościowo sprzęt, bez wyraźnego uszczerbku na domowych finansach.
Trudno odmówić racji takiej logice. Jednak w przypadku urządzeń produkowanych przez różne firmy, nawet przy dobrej jakości sprzęcie nie możemy mieć stu procent pewności, że zakłócenia nie wystąpią. Na dodatek może się okazać, że pojawią się dopiero przy najgorszych warunkach pogodowych, kiedy te urządzenia mogą być naprawdę potrzebne. Można co prawda kupić je od tego samego producenta, jednak również wówczas może się okazać, że akurat ten radiotelefon z akurat tym GPS-em nie najlepiej się dogaduje. Każdy, kto obsługuje komputer wie, że pozornie zawsze wszystko powinno w nim działać idealnie, a w praktyce nie zawsze tak jest.
Warto też zauważyć, ze kupując radiotelefon i GPS osobno, zazwyczaj zapłaci się sporo więcej. W końcu to dwa osobne urządzenia.
Zakup nowoczesnego radiotelefonu z GPS jest więc nie tylko bezpieczniejszym rozwiązaniem, ale też może się okazać, że będzie to tańsze wyjście.

Kilka dostępnych modeli
Mając do wyboru stosunkowo niewiele modeli radiotelefonów z GPS, jakie możemy znaleźć na polskim rynku, trudno wybrzydzać i wskazywać negatywne ich cechy. Można co prawda sprowadzić sobie takie urządzenie z zagranicy, obecnie, dzięki internetowi, to całkiem proste. Jednak w przypadku jakiejkolwiek reklamacji czy awarii (zwłaszcza gwarancyjnej), procedury związane z odsyłaniem urządzenia do sklepu internetowego, mieszczącego się np. w Stanach Zjednoczonych, mogą być nieco problematyczne.
Wśród produktów dostępnych w Polsce wyróżniają się urządzenia firmy Vertex Standard, z serii Standard Horizon. Są one produkowane zarówno w wersji z GPS, jak i bez tej opcji. Mają dostępne wszystkie międzynarodowe kanały morskie, łatwo wywołuje się najbardziej popularne. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się zazwyczaj od tysiąca złotych, choć najprostsze modele, takie jak HX-851, można niekiedy znaleźć poniżej tej ceny. Dla bardziej wymagających na pewno lepsze będą modele GX-2000 i GX-2100. W podobnej cenie można znaleźć
Jeszcze zamożniejsi mogą sobie pozwolić na niemal dwukrotnie droższy sprzęt, np. radiotelefon Kenwood TH-D72 E z APRS. To wyjątkowo interesujące urządzenie, łączące w sobie wiele funkcji.
Wariantem bardziej ekonomicznym będzie w tej sytuacji np. radiotelefon morski Midland w wersji Neptune 100, który można wyposażyć w dedykowany do niego odbiornik GPS GR-213 SIRF Star III. W tym przypadku nie ma niebezpieczeństwa, że urządzenia będą się zakłócały, ponieważ odbiornik GPS powstał specjalnie do tego rodzaju radiotelefonów. Jako ze oba urządzenia są raczej z tej niższej półki cenowej, okazuje się, że przy takim zestawie kupienie obu elementów osobno ma również pozytywne skutki dla naszego portfela.

Radiotelefony morskie kiedyś też były nowością. Żeglarze podchodzili do nich nieufnie, często również ze względu na cenę. Później, gdy pojawiły się radiotelefony cyfrowe, również wywołało to spora konsternację u tych, którzy już nieco się oswoili z ideą i używali analogowych urządzeń. Obecnie krokiem naprzód jest radiotelefon morski z GPS-em. Jaki będzie kolejny? Tego jeszcze nie wiadomo. Ale jedno jest pewne: wielu tradycjonalistów znów będzie ze sceptycyzmem wpatrywało się w nowy wynalazek, twierdząc, że czegoś takiego na pewno nie zainstalują na swojej łodzi…

Rafał Chojnacki
fot: depositphotos.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin